Od dôkazov k realite: hlásime sa k odkazu Medzinárodného dňa pôrodných asistentiek

Bratislava, 5.5.2023. Medzinárodný deň pôrodných asistentiek si každoročne pripomíname 5. mája. Je to deň, kedy pôrodné asistentky globálne upozorňujú na svoju prácu, postavenie v spoločnosti a nezastupiteľné miesto pri starostlivosti o ženy, matky, deti a rodiny. ICM (Medzinárodná rada pôrodných asistentiek) pre tohtoročný Medzinárodný deň pôrodných asistentiek zvolila heslo: „Opäť spolu: Od dôkazov k realite“ znamená to poukázať na dôkazy, podporujúce dôležitosť profesie pôrodných asistentiek, dosiahnuť rešpekt, autonómiu praxe a zlepšenie ich pracovných podmienok. Táto skutočnosť je podporená aj organizovaním rôznych aktivít na sociálnych sieťach.

Prax pôrodnej asistencie má byť založená na partnerstve medzi ženou a pôrodnou asistentkou, vyžadujúca si vzájomný rešpekt a úctu, rešpektovanie autonómie a ľudských práv. Pôrodná asistentka je vzdelaná odborne pripravená profesionálka, ktorá je pripravená využívať modely starostlivosti, ktorými buduje dôveru a individuálny prístup, čo v neposlednom rade výrazne podporuje zdravotnícky systém krajiny. Mala by byť uznávaná, ako plne zodpovedný zdravotnícky pracovník, ktorý pracuje ako partner ženy, poskytuje jej potrebnú?? podporu, starostlivosť a rady v priebehu tehotenstva, pôrodu a v šestonedelí.

2. marca 2023 bola vo Vestníku MZ SR uverejnená nová koncepcia pôrodnej asistencie číslo: S14336-2022-OOIZP zo dňa: 23. januára 2023, v ktorej sa uvádza, že pôrodná asistencia je samostatná vedná disciplína, ktorá je tvorená vlastnou odbornou terminológiou, systémom špecifických, teoretických a praktických, na dôkazoch založených poznatkoch. Pôrodná asistencia sa zaoberá integritou a zdravím žien, ich detí, rodín, či komunity, vychádza z historického poslania pôrodnej asistentky. Je postavená na celostnom prístupe k žene, jej rodine a komunite. Cieľom pôrodnej asistencie je zlepšenie zdravia populácie skvalitnením úrovne poskytovanej starostlivosti žene, deťom a rodinám. Ďalšou pozitívnou zmenou, ktorá môže ovplyvniť prax pôrodných asistentiek na Slovensku je schválená novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá má zabezpečiť ženám návštevy pôrodnou asistentkou pred pôrodom a po ňom, ktoré budú uhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Nemyslíme si však, že dve návštevy v predpôrodnom a dve návštevy v popôrodnom období sú dostačujúce. Tento krok považujeme iba za začiatok potrebných zmien, ktoré si prax vyžaduje.

Starostlivosť o nízkorizikovú tehotnú ženu, starostlivosť o ženu po fyziologickom pôrode a starostlivosť o zdravého novorodenca práve pôrodnou asistentkou sa javí veľmi potrebnou a ženami vyhľadávanou. Za dôležité považujeme aj stanovenie štandardizovaných postupov pre pôrodnú asistenciu pri práci so ženami, kde presne popíšeme podmienky, obsah aj rozsah návštev tak, aby boli chránené ženy, ale aj pôrodné asistentky. Tento štandard by mal byť aj dôležitou súčasťou v rámci dojednávania praktických podmienok pri uzatváraní zmlúv so zdravotnými poisťovňami, pre úhradu výkonov pôrodných asistentiek.

Pre toto povolanie a jeho zatraktívnenie vidíme možnosť presunutím starostlivosti do prirodzeného sociálneho prostredia ako prospešné z viacerých hľadísk. Jednak ide o rozvoj a podporu autonómie povolania a tiež aj uplatnenie odborných schopností. Určite aj mladé pôrodné asistentky by v takto organizovanej starostlivosti videli možnosť uplatnenia a naplnenia svojich odborných ambícií. Tiež dôležitým aspektom, na ktorý je potrebné upozorniť je faktor úspory financií pre systém, zníženie nákladov na riešenie komplikácií. Pôrodné asistentky sú dostatočne vzdelané a skúsené na to, aby mohli poskytovať tehotným, rodičkám aj novorodencom kvalitnú a bezpečnú starostlivosť pred, počas aj po pôrode. Napriek uvedeným skutočnostiam je stále komplikované presadzovať akceptáciu povolania pôrodných asistentiek v odborných kruhoch, ale ja v spoločnosti.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, so sídlom v Bratislave, združujúca 36 000 sestier a 1600 pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

 

Viac informácií:

Mgr. Iveta Lazorová, PhD., MPH, dipl. p. a.

prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek

e-mail: lazorova@sksapa.sk

 

PhDr. Adriana Nemčoková, PhD., dipl. p. a.

Viceprezidentka pre pôrodnú asistenciu

e-mail: ada.nemcokova@gmail.com