Medzinárodný deň pôrodných asistentiek
Medzinárodný deň pôrodných asistentiek

Bratislava, 5. mája 2025. Dňa 5. mája si pripomíname Medzinárodný deň pôrodných asistentiek. Tento významný deň je venovaný všetkým pôrodným asistentkám, ktoré svojou neúnavnou prácou, odbornými znalosťami a empatickou starostlivosťou prispievajú k bezpečným a zdravým pôrodom na celom svete.

Pôrodné asistentky zohrávajú nezastupiteľnú úlohu v systéme zdravotnej starostlivosti. Poskytujú komplexnú starostlivosť ženám pred, počas aj po pôrode, čím významne ovplyvňujú nielen fyzické, ale aj psychické a emocionálne zdravie matiek a ich novorodencov. Ich práca zahŕňa široké spektrum činností – od predpôrodnej starostlivosti, asistencie pri pôrode, cez starostlivosť v šestonedelí až po podporu dojčenia. Pôsobia v ambulanciách, nemocniciach, na gynekologických a pôrodnických oddeleniach a poskytujú ošetrovateľskú starostlivosť ženám počas celého života.

Pôrodná asistencia ako vedný odbor a regulované povolanie je v Slovenskej republike riadená viacerými právnymi predpismi, ktoré jej poskytujú právne uznanie, určujú kompetencie pôrodných asistentiek a vytvárajú rámec pre ich samostatnú odbornú prax v starostlivosti o ženy, rodiny a komunity.

Autonómnosť pôrodných asistentiek je podporovaná viacerými mechanizmami – kvalitným vzdelávacím systémom na bakalárskom a magisterskom stupni v súlade so smernicami EÚ, ako aj silnou stavovskou organizáciou Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA). Napriek týmto silným stránkam existujú oblasti, ktoré si vyžadujú zlepšenie – najmä nedostatočný rozvoj komunitnej pôrodnej asistencie, absencia samostatnej starostlivosti o ženy s fyziologickým priebehom tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, ako aj neexistencia pôrodných domov či samostatných pôrodných centier vedených výhradne pôrodnými asistentkami.

Na Slovensku sa pôrodné asistentky stále stretávajú s nízkym spoločenským a odborným uznaním, s dominanciou lekárov v starostlivosti o fyziologické tehotenstvá a pôrody, s nedostatočným finančným ohodnotením a klesajúcim záujmom o toto povolanie. Je preto nevyhnutné zlepšiť podmienky ich výkonu praxe, posilniť autonómne postavenie a vytvárať podmienky pre ich pôsobenie v prirodzenom sociálnom prostredí. Osobitnú pozornosť je potrebné venovať aj diskusii o možnostiach spolupráce pôrodných asistentiek so zdravotnými poisťovňami v kontexte novely zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia.

Za mimoriadne dôležité považujeme tiež rozvoj aktivít na propagáciu a zviditeľnenie profesie pôrodných asistentiek, a to najmä medzi mladými ľuďmi a ženami – budúcimi matkami. Pôrodné asistentky sú vzdelané a odborne pripravené poskytovať kvalitnú a bezpečnú starostlivosť počas celého perinatálneho obdobia.

Na záver nám nedá nepovedať, že každá slovenská žena si zaslúži svoju pôrodnú asistentku.

 

Milé pôrodné asistentky, drahé kolegyne,

buďte hrdé na svoju profesiu, podporujte sa navzájom v rešpektujúcej a odbornej starostlivosti o ženy. Prajeme vám pevné zdravie, veľa síl a pozitívnej energie vo vašom pracovnom aj osobnom živote.

 

 

Mgr. Iveta Lazorová, PhD., MPH, dipl. p. a.

prezidentka SK SaPA

PhDr. Adriana Nemčoková, PhD., MPH, dipl. p. a.

viceprezidentka SK SaPA pre pôrodnú asistenciu

ada.nemcokova@gmail.com 

PhDr. Elena Drapáčová

hlavná odborníčka MZ SR pre pôrodnú asistenciu

edrapacova@nspbb.sk