
Medzinárodný deň pôrodných asistentiek (5. máj) a Medzinárodný deň sestier (12. máj) sú každoročne dňami celosvetových osláv dvoch náročných a ušľachtilých povolaní, ktoré sa v rebríčkoch dôveryhodnosti pohybujú na prvých miestach v sociologických výskumoch . Je to príležitosť ukázať, čo sestry a pôrodné asistentky robia a v čom spočíva ich prínos pre spoločnosť.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa spoločne s ostatnými národnými združeniami sestier a všetkými sestrami na celom svete zapája do aktivít, ktorými si chceme pripomenúť významnú úlohu sestier v systémoch zdravotnej starostlivosti. Medzinárodná rada sestier (ICN) oznámila tému Medzinárodného dňa sestier 2023: „Naše sestry. Naša budúcnosť“.
Kampaň „Naše sestry. Naša budúcnosť“ poukazuje na to, že lepšie zajtrajšky nás čakajú iba vtedy, ak sa z neviditeľných sestier v očiach našich politikov, verejnosti a všetkých tých, čo rozhodujú o financovaní zdravotníckeho sektora stanú nenahraditeľní odborníci. Zároveň sa zameriava na posilnenie zdravotníckych systémov v kontexte rastúcich požiadaviek na globálne zdravie. Naša budúcnosť závisí od každej sestry, každého hlasu. Sestry nemajú stáť len v prvej línii starostlivosti, ale aj v prvej línii zmien.
S vydaním správy o stave svetového ošetrovateľstva, prednesenej historicky prvýkrát pred pandémiou na celosvetovom fóre WHO sa mnohé krajiny zapojili do významných reforiem a krokov na stabilizáciu sestier v systéme zdravotníctva a mnohé krajiny v spolupráci so zástupcami sestier investovali do opatrení, ktoré zabezpečia udržateľný rozvoj v odbore. Práve teraz je však čas pozrieť sa na budúci vývoj profesie a pretaviť riešenia, ktoré sestry samé ponúkajú už niekoľko rokov do reality. V opačnom prípade naše zdravotníctvo zažije ďalšiu z mnohých rán, ktorá bude fatálna ako pre sestry, tak aj pre pacienta.
Ošetrovateľstvo je jedna z profesií, ktorá má nezastupiteľné miesto a zostala žiadaná po stáročia, v časoch vojny, mieru a neistoty. S neistotou v súvislosti s COVID-19 boli nemocnice a zdravotnícke zariadenia pod extrémnym tlakom. Po sestrách bol taký vysoký dopyt, že sestry na dôchodku pracovali aj naďalej, chodili pomáhať nemocniciam a prepracovaným sestrám, ktoré cítili účinky COVID-19.
Zatiaľ čo počas tohto obdobia neistoty mnohé pracovné miesta skrátili pracovný čas zamestnancov, alebo sa prispôsobili, aby pracovníci mohli pracovať z bezpečia svojich domovov, úplne naopak to bolo v prípade sestier, z ktorých mnohé sa neustále museli presúvať do nemocníc, často s dlhými zmenami.
Ich práca ich vystavovala riziku nákazy COVID-19 . Napriek správam o tom, že zdravotnícki pracovníci ochoreli, ba dokonca doplatili životom na účinky starostlivosti o infikovaného pacienta , títo jednotlivci naďalej slúžili svojim komunitám vo svojich domovských krajinách.
Príklady toho , čo sestry robia na dennej báze nie sú obmedzené iba na podávanie liekov, ale aj na uspokojovanie potrieb pacientov, zaznamenávanie histórie pacientov, poskytovanie emocionálnej podpory a vzdelávanie pacientov a ich blízkych o plánoch zdravotnej starostlivosti a preventívnych opatreniach. Sestry sú dôležité spolupracovníčky lekárov a zabezpečujú chod zdravotníckych zariadení.
Sestry a PA pri svojej práci čelia nedoceneniu, obťažovaniu, stigmatizácii, ba dokonca sú obeťami slovných, či fyzických útokov. V mnohých krajinách sú ohrozené vojenskými konfliktmi. „Sme potrebné, ale neviditeľné. Cesta k naplneniu poslania ošetrovateľstva je zložitá, ale dosiahnuteľná. Vyžaduje si však vedomosti, vzájomnú podporu, rešpektovanie odbornej identity, špecifických požiadaviek a aktivitu nielen Komory, ale každého jednotlivca, každej sestry a pôrodnej asistentky, aby sme spoločnými silami dokázali, že sme skutočnými piliermi zdravotného systému a prosperity pre našich pacientov a pre našu krajinu“, dodala Iveta Lazorová, prezidentka komory.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek si každoročne pripomína Medzinárodný deň sestier organizovaním slávnostných podujatí, či už v regiónoch, ako aj na celoslovenskej úrovni pod názvom Biele srdce. Udeľovaním prestížnych ocenení Biele srdce chce komora oceniť svojich členov, ale zároveň ukázať verejnosti skutočnú prácu sestier a ich roly v zdravotníckom systéme. Sestry sa denne pri svojej práci stretávajú s nádejou a odvahou, zažívajú radosť a zúfalstvo, bolesť a utrpenie, život a smrť. Sestry a pôrodné asistentky počujú prvý plač novorodencov a sú svedkami posledných výdychov zomierajúcich. Sú prítomné v tých najcennejších chvíľach v živote a v niektorých jeho najtragickejších situáciách.
Medzinárodným dňom sestier si zároveň pripomíname deň výročia narodenia Florence Nightingalovej. Florence Nightingaleová (1820-1910), známa ako „dáma s lampou“, bola britská sestra, sociálna reformátorka a štatistička, známa najmä ako zakladateľka moderného ošetrovateľstva. Jej skúsenosti sestry počas krymskej vojny boli základom jej názorov na čistotu prostredia v nemocniciach. V roku 1860 založila nemocnicu St. Thomas's Hospital a Nightingale Training School for Nurses. Jej snahy o reformu zdravotníctva výrazne ovplyvnili kvalitu starostlivosti v 19. a 20. storočí. Slovenské sestry si však pripomínajú aj osobnosť slovenského ošetrovateľstva, predchodkyňu Florence a to Johannu Bórik Hrebendovú. Johanka bola priamou účastníčkou revolúcie v rokoch 1848 - 1849 a stala sa zakladateľkou organizovaného poskytovania prvej pomoci priamo na bojisku, bola jednou z priekopníčok v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a osvety a to pred slávnymi osobnosťami histórie akými bola Nightingale, Pirogov, či Henry Dunant, známy ako zakladateľ Červeného kríža..
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, so sídlom v Bratislave, združujúca 36 000 sestier a 1600 pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.
Viac informácií:
Mgr. Iveta Lazorová, PhD., MPH, dipl. p. a.
prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek
e-mail: lazorova@sksapa.sk
PhDr. Lukáš Kober, PhD., MPH
člen Rady a Prezídia, riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek
e-mail: riaditel@sksapa.sk