V Martine dnes podalo hromadnú výpoveď 163 sestier

Pridané dňa: 09.12.2015

TLAČOVÁ SPRÁVA


V Martine dnes podalo hromadnú výpoveď 163 sestier

Bratislava 9. 12. 2015 – Hromadné výpovede v slovenských nemocniciach pribúdajú. Poverení zástupcovia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek dnes v podateľni Fakultnej nemocnici Martin odovzdali 163 hromadných výpovedí.
Dokopy tak v slovenských nemocniciach sestry a pôrodné asistentky k dnešnému dňu už podali 1 374 hromadných výpovedí. „Hromadné výpovede pribúdajú každým dňom a stále zbierame ďalšie výpovede. V nemocniciach začína byť vážna situácia a kompetentní by už mali naozaj začať hľadať zodpovedné riešenie a neutešovať sa z toho, že výpoveď stiahlo pár sestier,“ konštatovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a., ktorá vyzýva riaditeľov nemocníc, aby okamžite prestali vyvíjať nátlak na sestry a pôrodné asistentky, ktoré podpísali výpovede.
Sestry a pôrodné asistentky na Slovensku požadujú len tri požiadavky. Zákon o odmeňovaní musí platiť pre všetkých zdravotníkov. Je potrebné zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a taktiež zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe. Sestry podľa člena Rady a Prezídia PhDr. Milana Laurinca, PhD. dipl. s. bojujú nielen za vyššie mzdy, ale aj zato, aby ich bol dostatok a aby pacient mal kvalitnú starostlivosť. „Sestry v žiadnom prípade nežiadajú zníženie platov, ale chcú zvýšenie miezd každé tri roky, pričom trvajú na zvyšovaní miezd na základe odpracovaných rokov. Sestry žiadajú, aby sa prijali také účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve, aby sa peniaze využívali efektívne, a aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, lebo inak je pacient ohrozený,“ uzavrela prezidentka SK SaPA Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.
Hromadné výpovede spustili sestry zo Žiliny v stredu 25. novembra 2015, keď prvých 200 dalo výpovede. Následne v piatok 27. novembra odovzdali 382 výpovedí v Prešove a 92 výpovedí v bojnickej nemocnici. Dňa 30. 11. 2015 padli hromadné výpovede v Košiciach (64), v Trnave (106) a v Poprade (120). Ďalších 189 hromadných výpovedí podali sestry 7. 12. vo Fakultnej nemocnici Trenčín.
Akcia zbierania podpisov pod deklarácie o pripravenosti podať výpovede sa spustila potom, čo Ministerstvo zdravotníctva SR napriek mnohým rokovaniam komôr a odborov, ktoré trvali takmer 3 roky, nezapracovalo žiadnu požiadavku do zákona, ktorý má riešiť odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov.
Snaženie sestier v ich zápase za spravodlivé ohodnotenie podporuje aj Lekárske odborové združenie, Slovenská komora fyzioterapeutov, či Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov.


Viac informácií poskytne:
Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.
prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek
tel.: +421 0918 518 178
e-mail: lazorova@sksapa.sk
Amurská 71, 821 06 Bratislava