SK SaPA je prekvapená tým, v akom „super“ rýchlom konaní poslanci opätovne prerokúvajú zákon

Pridané dňa: 15.12.2015

TLAČOVÁ SPRÁVA


SK SaPA je prekvapená tým, v akom „super“ rýchlom konaní poslanci opätovne prerokúvajú zákon

Bratislava 15. 12. 2015 – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek oceňuje, že prezident Slovenskej republiky Andreja Kiska vypočul problémy sestier a pôrodných asistentiek a vrátil zákon, ktorý upravuje platy sestier a iných zdravotníkov. Vedenie SK SaPA je zároveň prekvapené opätovným prerokovaním zákona, ktoré sa deje v super rýchlom konaní, ktoré nedáva priestor na korektné zapracovanie pripomienok hlavy štátu.
So žiadosťou o vrátenie zákona sa na hlavu štátu obrátila nielen Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Slovenská komora fyzioterapeutov, ako aj jednotlivo viaceré sestry. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska je jeden z mála politikov, ktorý si všimol problémy sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku a preto mu veľmi pekne ďakujeme za podporu. Je smutné, že nám naopak nerozumie minister zdravotníctva Viliam Čislák, ktorý namiesto toho, aby sa snažil porozumieť problémom sestier, robí všetko proti sestrám a pôrodným asistentkám na Slovensku,“ konštatovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.
Vedenie SK SaPA je zároveň prekvapené opätovným prerokovaním zákona, ktoré sa uskutočňuje v zrýchlenom konaní, keďže predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo zvolal rokovanie výboru do niekoľkých hodín od rozhodnutia prezidenta A. Kisku, pričom o zákone sa má rokovať ešte na aktuálnej schôdzi. Ako povedal člen Rady a Prezídia komory PhDr. Milan Laurinc, PhD., dipl. s., keby poslanci rešpektovali základné pravidlá slušnosti a morálky, tak by sa museli seriózne a vážne zaoberať dôvodmi, pre ktoré prezident vrátil zákon naspäť na prerokovanie a verejnosti by poskytli garancie toho, že jeho výhrady boli rešpektované, vypočuté a zohľadnené v zákone, ale to sa nestalo. „Táto vláda chce tvrdošijne prijať zákon, ktorý zdravotníci nechcú. Na Slovensku je 78 000 zdravotníkov a z toho ho 40 000 sestier a pôrodných asistentiek nechce,“ dodáva prezidentka SK SaPA Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a., ktorá pripomína, že práve sestry začali dáva hromadné výpovede v nemocniciach práve kvôli tomuto zákonu.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vznikla v roku 2002 ako jediná zákonom zriadená stavovská organizácia sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. Jej úlohou je okrem iného chrániť odborné záujmy svojich členov. SK SaPA má v aktívnom registri k 30. 30. 2015 spolu 43 218 sestier a pôrodných asistentiek, z toho je 24 763 členiek.

Viac informácií:
Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.
prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek
tel.: +421 0918 518 178
e-mail: lazorova@sksapa.sk