Sestry by mohli podať prvé výpovede v nemocniciach v priebehu novembra

Pridané dňa: 29.10.2015

Zdravotné sestry by mohli podať prvé výpovede v nemocniciach v priebehu novembra

(26.10.2015; www.aktualne.sk; Slovensko, 18:17, s. -; TASR)

Zdravotné sestry by mohli podať prvé výpovede v nemocniciach v priebehu novembra

BRATISLAVA - Sestry a pôrodné asistentky by mohli začať podávať výpovede v nemocniciach začiatkom novembra. K tomuto kroku sú ochotné pristúpiť, ak sa im nevyhovie v požiadavkách k návrhu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý má upraviť platy zdravotníkov v nemocniciach.

Zdravotné sestry nie sú spokojné s návrhom na ich odmeňovanie. Zdroj - TASR/Štefan Puškáš

Ten sa im nepáči, pretože v mzdách napríklad nezohľadňuje odpracované roky, nezapočítava materskú či práceneschopnosť do dĺžky praxe. Zdravotníkom tiež negarantuje platy v ambulanciách, kúpeľoch či zariadeniach sociálnych služieb.

"Sme ochotné podať výpovede, ak sa s nami ministerstvo zdravotníctva nedohodne," povedala dnes po rokovaní zdravotníckeho výboru šéfka sesterských odborov Monika Kavecká. Výbor dnes návrh zákona odobril. Kavecká nechcela povedať, koľko sestier by mohlo výpovede podať. Podotkla však, že s návrhom je ich nespokojných veľa, hoci minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) hovorí opak.

Sestry sa podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej boja o výpovediach hovoriť nahlas. Deklaráciu o pripravenosti k výpovediam preto mnohé podpisujú tajne a posielajú ich e-mailom. Sestry vyzvali poslancov parlamentu, aby za takýto návrh zákona nezahlasovali.

Čislák povedal, že vo väčšine nemocníc, ktoré posledné dni navštívil, zdravotníci návrh podporili. Ich prvotná nespokojnosť podľa neho pramenila "z neodkomunikovaných vecí". Tvrdenia, žezdravotnícki pracovníci v štátnych nemocniciach budú mať po prijatí novely zákona nižšie platy, označil za zavádzajúce. Pripustil však, že sa im mzdy navýšia menej ako tým v súkromných - mnohí tam podľa sesterskej komory pracujú v súčasnosti za minimálnu mzdu.

Minister nesúhlasí s návrhom sestier, aby sa vo výške mzdy zohľadnili odpracované roky. Je to podľa neho vec kolektívnych dohôd v nemocniciach. Na platy zdravotníkov v nemocniciach by podľa Čisláka malo ísť na budúci rok 55 miliónov eur. V tých štátnych by šlo na platy 18.000 zamestnancov asi desať miliónov eur. Na platy 20-tisíc zdravotníkov v ostatných nemocniciach má ísť 45 miliónov eur.

Novela upravuje mzdy vyše 20 zdravotníckym profesiám v nemocniciach, ako sú farmaceut, sestrazdravotnícky laborant či sanitár, s výnimkou lekárov. Návrh stanovuje minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy podľa vzoru úpravy platov lekárov. Napríklad sestra má mať rovnako ako verejný zdravotník či fyzioterapeut základnú zložku mzdy najmenej vo výške 0,81-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve spred dvoch rokov.

http://aktualne.atlas.sk/zdravotne-sestry-by-mohli-podat-prve-vypovede-v-nemocniciach-v-priebehu-novembra/slovensko/zdravotnictvo/