VYJADRENIE pre RTVS

Pridané dňa: 04.10.2016

VYJADRENIE

Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek na otázky redaktorky RTVS – Regina Dagmar Úradníkovej

Bratislava 4. 10. 2016


Zdravotné sestry z nemocnice v Trstenej v septembri 2014 spísali petíciu za vyššie platy. V porovnaní so sestrami v Čadci, ktorá je takisto krajská mali o takmer 200 eur menej. Za dva roky sa to vyrovnalo, ten rozdiel na tarifných mzdách je podľa kraja už len nejakých 12 eur. Nemocnica im platy musela zvýšiť podľa nového zákona. Chcem sa spýtať, ako sú na tom sestry v Trstenej dnes, majú sa naozaj lepšie?
Môžem potvrdiť, že platy sestier sa od nového roku v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená upravovali v súvislosti so spoločným zákonom o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov, avšak v žiadnom prípade sa nezvyšovali o 200 eur ako vy tvrdíte, ale v rozmedzí od 50-80 eur v závislosti od odpracovaných rokov a špecializácie. Najviac dostali mladšie sestry, menej sestry so špecializáciou a najmenej, alebo vôbec služobne staršie sestry. Takže väčšina sestier stále nie je spokojná so svojim príjmom, a navyše sa medzi nich vniesol ešte aj nepokoj. Musím taktiež povedať, že situácia v HNsP Trstená nie je dobrá aj v tej súvislosti, že stále sa do nemocnice nevrátili 3 sestry, ktoré podali hromadnú výpoveď a preto medzi zdravotníckymi pracovníkmi panuje strach a napätie čo samozrejme nevyplýva priaznivo na kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek aj s odstupom času hodnotí prijatie zákona o spoločnom odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov za zlý a zbytočný, pretože diskriminačne upravuje platy sestier a iných zdravotníkov. Navrhovaná výška základnej zložky mzdy podľa názoru SK SaPA nedostatočná, pretože nevyjadruje hodnotu práce zamestnanca vo vzťahu k trhovému prostrediu, nekompenzuje čas trávený v práci, prípadné vystavenie sa negatívnym vplyvom, nezabezpečuje zamestnancovi zodpovedajúcu životnú úroveň a už vôbec nie je motivačná.
Sestry mali do konca roku 2015 základné mzdy v rozsahu 640 až 994 eur mesačne v závislosti od špecializácie a počtu odpracovaných rokov, ako aj v závislosti, či pracovali v štátnej, alebo neštátnej nemocnici. Od 1. januára tohto roku to je od 695 do 824 eur bez ohľadu na to, ako dlho pracujú a v akom ústavnom zdravotníckom zariadení pracujú v štátnom, alebo neštátnom. Z vyššie uvedeného vyplýva, že na Slovensku sú aj také sestry, ktorým nový zákon priniesol zníženie miezd. Nám však nejde o to, aby bol dodržaný sľub bývalého ministra Viliama Čisláka, že žiadna sestra neklesne s platom, kvôli tomu sme výpovede určite nepodávali. My sme požadovali zvýšenie miezd a trvali sme na zvyšovaní miezd na základe odpracovaných rokov. My sme žiadali, aby sa prijali účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve, aby sa peniaze využívali efektívne, a aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, lebo inak je pacient ohrozený. Spoločný zákon o odmeňovaní pre sestry nepriniesol žiadnu záruku platového postupu v práci. A práve toto nám najviac prekážalo v zákone. Sestra s dlhou praxou, ako aj nastupujúca sestra majú rovnaký plat.

Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, prezidentka