TV Markíza: Zdravotníci zarobia viac

Pridané dňa: 21.04.2018

Zdravotníci zarobia viac

(21.04.2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 3/23; Veronika Cifrová Ostrihoňová / Lenka Vavrinčíková; Jaroslav Zápala)

Lenka Vavrinčíková, moderátorka:

"Slovenské nemocnice bojujú s personálnou krízou. Pre nedostatok sestier teraz kolabuje najprestížnejší onkoústav."

Jaroslav Zápala, moderátor:

"Ministerka zdravotníctva preto plánuje zdravotníkom zvýšiť plat. Späť do nemocníc ich má prilákať pár desiatok eur navyše."

Veronika Cifrová Ostrihoňová, redaktorka:

"Sestry, asistenti, sanitári, tí všetci by si mali prilepšiť. Peniaze navyše pôjdu z plánovaného sociálneho balíčka. Čierne na bielom ale zatiaľ nie je nič. Ministerka rokuje s rezortom financií. Viac peňazí v peňaženkách by zdravotníci mali mať do konca roka."

Andrea Kalavská, ministerka zdravotníctva (nom. Smer-SD):

"Chcem, aby to bolo férové, aby to bolo slušné, aby to bolo motivujúce pre všetkých."

Iveta Lazorová, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek:

"Ak teda pani ministerka tvrdí, že analýza by mala byť do konca roka, tieto čísla majú na stole hneď zajtra, pretože tam na ministerstve je kopec ľudí, ktorí sa zaoberajú touto problematikou, takže toto je úplne nesprávne tvrdenie pani ministerky, že musíme čakať do konca roka."

Veronika Cifrová Ostrihoňová:

"Zmenu na výplatnej páske ako jediní nepocítia lekári. O koľko presne chce ministerka zvýšiť platy ostatným zdravotníkom, zatiaľ tají. Hovorí sa však o 10 %."

Iveta Lazorová:

"10 %-né zvýšenie miezd je smiešna suma v tejto situácii, kedy tu máme personálnu krízu v zdravotníctve. Nemyslím si, že 10 %, ktoré znamenajú u tej základnej sestry približne 70 € mesačne v hrubom, že bude mať taký motivačný boom, aby sme dokázali sestry v systéme udržať."

Andrea Kalavská:

"Čím viac to bude možné a žijeme v nejakej realite, tak budem spokojnejšia."

Iveta Lazorová:

"Reálne by to bolo minimálne o 200 € v hrubom navýšenie, ktoré by sme predpokladali."

Veronika Cifrová Ostrihoňová:

"Základná sestra zarobí asi 780 €. Tie z nemocníc, ktoré sú akciovými spoločnosťami, okolo 1200. Zvýšenie platov zdravotníkov môže podľa odhadov vyjsť až na 300 miliónov eur. Podľa analytika ale situáciu v nemocniciach nezlepší."

Dušan Zachar, analytik INEKO:

"Systémové opatrenie to určite nie je. Systémovým opatrením by bolo, keby bola stanovená väčšia variabilná zložka platu, ktorá by sa odvíjala od kvality odvedenej práce, od výsledkov, od spokojnosti pacientov. Túto variabilnú zložku by mal mať právo určovať riadiaci personál."

Veronika Cifrová Ostrihoňová:

"Inými slovami čím lepšia a výkonnejšia sestra, tým lepší plat. Často totiž v nemocniciach chýba motivácia sa snažiť, no a to si potom najviac odnášajú pacient, ako napríklad tento bezvládny pán, ktorý sa márne snažil najesť sám, keďže ho sestra nechala napospas osudu. Veronika Cifrová Ostrihoňová, televízia Markíza."