TV Markíza: Sestry vs. elektronizácia

Pridané dňa: 22.01.2018

Sestry vs. elektronizácia

(22.01.2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 13/32; Zuzana Javorová / Lenka Vavrinčíková; Patrik Švajda)

Lenka Vavrinčíková, moderátorka:

"Časom, keď ste si chodili po recept k sestričke, odzváňa. Elektronické zdravotníctvo odhalili ďalší problém."

Patrik Švajda, moderátor:

"Nespokojní lekári hovoria, že systém sestre nedovolí robiť takmer nič. Kompetentní ale oponujú, že to naopak ambulancie robili čosi nesprávne."

Zuzana Javorová, redaktorka:

"Dala vám už recept na lieky sestrička? Ak sa váš doktor zapojil do elektronického zdravotníctva, mohlo to byť naposledy."

Soňa Ostrovská, všeobecná lekárka:

"V tomto momente zdravotná sestra nemôže robiť prakticky nič."

Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov:

"Aj ja mám sestričku, ktorá vytlačí recept na môj pokyn, vytlačí to na svojej tlačiarni a ja to potom parafujem. A tento proces by mal byť absolútne zastavený v prípade, že sa sestra prihlási do elektronického zdravotníctva."

Zuzana Javorová:

"Na ministerstve oponujú, že elektronické zdravotníctvo dovolí sestrám to isté, čo zákon a podľa toho má napríklad vystavenie receptu na starosti lekár. Ak to robila sestra, nebolo to v súlade s predpismi."

Tomáš Drucker (nom. Smer-SD), minister zdravotníctva:

"Pred eHealthom sestra tiež nemala mať čo pečiatku lekára a vypisovali recepty, toto všetko mal robiť lekár, ale v praxi to častokrát robili sestry, ale nemali na to oprávnenie."

Marián Šoth:

"Lekár je zodpovedný za preskripciu lieku, ale sestra mu v tomto výrazne pomáhala."

Tomáš Drucker:

"Takisto môže naťukať a on môže prísť a strčiť svoju kartu a ťuknúť enter."

Peter Blaškovitš, riaditeľ NCZI:

"Systém eZdravie aj kopíruje čisto legislatívu v kompetencii sestier, to znamená akonáhle sa zmenia kompetencie sestier, tak takisto sa zmenia kompetencie sestier aj v elektronickom systéme zdravotníctva."

Zuzana Javorová:

"Sestry dlho volajú po väčších právomociach, napríklad vystavovať recepty chronickým pacientom. Proti bola paradoxne časť doktorov. Tí hovoria, že s kompetenciami žiadali pre sestričky aj zodpovednosť."

Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (telefonát):

"Presne toto sa stalo, čo sme hovorili. Akonáhle príde do praxe eHealth, tak bude potrebné sestrám navýšiť kompetencie, lebo to čo robia v ambulanciách, nie je legálne a oni potrebujú tí lekári, aby to tie sestry robili, lebo inak nebudú pacienti čakať hodiny, ale týždne."

Zuzana Javorová:

"Ministerstvo zdravotníctva kompetencie skutočne pridáva, v elektronickom zdravotníctve tak budú môcť sestry s pokročilou praxou na odporučenie lekára predpísať napríklad zdravotnépomôcky, no nie klasické recepty na lieky. Otázne je, ako to bude potom vyzerať v ambulanciách, keď sa elektronické zdravotníctvo začne viac využívať. Zuzana Javorová, televízia Markíza."