TV Markíza: Sestry stále chýbajú

Pridané dňa: 13.07.2017

Sestry stále chýbajú

(12.07.2017; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17:00; por. 3/10; Veronika Cifrová Ostrihoňová / Danica Kleinová)

Danica Kleinová, moderátorka:

"Majú druhé najhoršie platy v Únii, náročné pracovné podmienky a ako chcú počas štúdia praxovať, musia si za to niekedy aj zaplatiť. Zdravotné sestry hovoria, že sú na pokraji vyhynutia a minister Drucker s tým vraj nič nerobí."

Veronika Cifrová Ostrihoňová, redaktorka: "767 € mesačne, taký je priemerný plat sestry na Slovensku. Horšie sú na tom už len v Maďarsku.

(graf)

Priemerný plat sestier

Česko 1000 €

Poľsko 786 €

Slovensko 767 €

Maďarsko 540 €

Mladým sa vraj do tohto povolania vôbec nechce. Komora sestier si vedie záznamy o absolventoch. Do dnešného dňa zaregistrovali 23 nových sestier. Takto pred rokom to pritom bolo dvakrát toľko."

Milan Laurinc, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek:

"V roku 2016 zo systému celkovo odišlo za rok 1158 sestier a pôrodných asistentiek a do systému vstúpilo 408 sestier a pôrodných asistentiek."

Veronika Cifrová Ostrihoňová:

"Koľko ich celkovo reálne chýba je ťažko vypátrať, sestry totiž majú svoje čísla, rezort zdravotníctva zasa svoje a diametrálne odlišné."

Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva:

"1900 - 2000 sestier."

Milan Laurinc:

"Je od 10 do 12 tisíc sestier."

Veronika Cifrová Ostrihoňová:

"No a riešenia, ktoré už vyše roka sľubuje minister Drucker, podľa komory stále neprichádzajú."

Milan Laurinc:

"Máme ministra zdravotníctva? Výsledky okrem ministerskej sestry žiadne."

Zuzana Eliášová:

"Pripravujeme koncept odmeňovania na základe zásluhovosti. Pripravujeme tento koncept precízne a veľmi detailne tak, aby bol nastavený maximálne kvalitne. To si však vyžaduje aj čas."

Veronika Cifrová Ostrihoňová:

"A ten si zrejme vyžaduje všetko, čo má ministerstvo na pláne."

Zuzana Eliášová:

"Uvedomujeme si však problémy sestier a preto ich problémy sa snažíme intenzívne riešiť. Všetko si však vyžaduje aj čas. Časť sestier na Slovensku chýba, snažíme sa tie podmienky zlepšiť, pracujeme na tom, ale tie zmeny sa nedajú urobiť zo dňa na deň."

Veronika Cifrová Ostrihoňová:

"Veronika Cifrová Ostrihoňová, televízia Markíza."