Tv Markíza: Sestry hodnotili ministra

Pridané dňa: 18.12.2017

Sestry hodnotili ministra

(15.12.2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 9/31; Veronika Cifrová Ostrihoňová / Jaroslav Zápala; Lenka Vavrinčíková)

Jaroslav Zápala, moderátor:

"Späť na Slovensko. Minister zdravotníctva dostal koncoročné vysvedčenie. Zdravotné sestry ho ohodnotili trojkou."

Lenka Vavrinčíková, moderátorka:

"Tomáš Drucker tvrdí, že robí všetko pre to, aby im zlepšil pracovné podmienky."

Jaroslav Zápala:

" Tým najlepším sestrám od budúceho roka pridáva celých 40 €."

Veronika Cifrová Ostrihoňová, redaktorka:

"Slováci starnú, počet chronicky chorých rastie a zdravotných sestier ubúda. Naše nemocnice mladé zdravotníčky nelákajú. Podľa komory sestier a pôrodných asistentiek len za minulý rok zo systém odišlo takmer tisíc sestier, no a pribudlo necelých 300. Tomáš Drucker, ktorý je na ministerskej stoličke necelé 2 roky, vraj nerobí dosť preto, aby sa situácia zmenila."

Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek:

"Minister zdravotníctva toho veľa pre ošetrovateľstvo a pre sestry na Slovensku v roku 2017 neurobil. Dá sa povedať, že nič nepokazil, ale nič prevratné sa ani neudialo."

Milan Laurinc, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek:

"Posledná známka bola tri mínus a myslím si, že pán minister veľký reparát na tomto neurobil, čiže zotrvali by sme pri známke tri."

Veronika Cifrová Ostrihoňová:

" Rezort zdravotníctva sa bráni, že pre sestry robí čo môže. Investuje vraj do nemocníc a zvyšuje im kompetencie, čo zdravotníčky dlhodobo žiadali. Po novom budú môcť niektoré z nich predpísať napríklad zdravotnícky materiál, kvôli ktorému doteraz pacienti čakávali kým sa uvoľní lekár. Najskúsenejšie slovenské sestry, takzvané sestry s pokročilou praxou, si od budúceho roka prilepšia. Podľa komory je to však nesystémový krok."

Milan Laurinc:

"Je to rozdiel 40 € a bude sa to týka cca 2150 sestier na základe štatistík Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Ale nás by určite tešilo, keby sa koncepčne riešili mzdy všetkých sestier."

Veronika Cifrová Ostrihoňová:

" Tie najlepšie po novom zarobia 944 €. Komora ale takúto výplatu žiada pre všetky. Ministerstvo na to odpovedá už vyše roka rovnako."

Zuzana Eliášová, ministerstvo zdravotníctva:

"Ministerstvo zdravotníctva zastáva názor, že v prvom kroku je potrebné definovať kompetencie sestier a následne vzniká priestor na diskusiu o náraste mzdového ohodnotenia, tak ako to bolo v prípade sestier s pokročilou praxou. Od samého začiatku jasne komunikujeme, že sme pripravení otvoriť diskusiu o princípe zásluhovosti v odmeňovaní."

Milan Laurinc:

"My dodnes netušíme čo je podľa pána ministra zásluhovosť."

Veronika Cifrová Ostrihoňová:

" Kedy to tušiť budú sestry nevedia a zatiaľ nám to nepovedalo ani ministerstvo zdravotníctva. Veronika Cifrová Ostrihoňová, televízia Markíza."

[n