TV Markíza: Problémy sestier stále nevyriešili

Pridané dňa: 25.08.2017

Problémy sestier stále nevyriešili

(24.08.2017; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17:00; por. 4/12; Andrea Šprochová / Viktor Vincze)

Viktor Vincze, moderátor:

"Príbuzní ich chodia kŕmiť či umývať. Aj pacienti na vlastnej koži cítia nedostatok zdravotných sestier v slovenských nemocniciach. Pritom sestry a pôrodné asistentky ešte pred rokom ministrovi Druckerovi navrhli, ako by mohol situáciu zlepšiť. Dodnes sa však zásadné zmeny neudiali. Najnovšie sestričky poslali odkaz celej vláde, aby sa politici prestali hašteriť a konečne riešili zúfalý stav na oddeleniach."

Andrea Šprochová, redaktorka:

"Chorý človek potrebuje oveľa viac ako zdravý, ošetrenie, starostlivosť aj milé slovo. Zdravotné sestry sa vraj už teraz nevládzu o pacientov postarať tak, ako by potrebovali."

Milan Laurinc, Komora sestier a pôrodných asistentiek:

"V súčasnosti jedna sestra na oddelení pracuje aj na 30 pacientov a preto tak ako v zahraničí, ak sme trošku realisti, by úplne stačilo, keby jedna sestra mala na starosti 10 pacientov."

Iveta Lazorová, prezidentka Komory sestier a pôrodných asistentiek:

"Už to svedčí o tom, ako ona je schopná postarať sa kvalitne o tých ľudí."

Andrea Šprochová:

"A pacienti to cítia. Objavujú sa preležaniny, alebo nemá kto s nim prejsť na toaletu."

Mária Lévyová, Asociácia na ochranu práv pacientov (telefonát):

"Cíti to každý ako je poddimenzovaný. Veď prečo ináč by príbuzní chodili do nemocníc umývať svojich príbuzných, kŕmiť, pretože každý to vidí."

Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva:

"Snažíme sa situáciu postupne riešiť. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo vyhlášku o zdravotníckych asistentoch, ktorá už je aj platná v praxi. Cieľom je, aby zdravotnícki asistenti odbremenili práve sestry na oddeleniach."

Andrea Šprochová:

"Lenže v nemocniciach chýbajú aj zdravotnícki asistenti. Sestry pritom už pred rokom prišli s nápadmi, ako by sa dalo zastaviť umieranie tejto profesie. Čakajú na vyššie platy, modernizáciu oddelení, aj flexibilný pracovný čas. Komora napríklad ministerstvu navrhla, aby mohli pracovať aj zdravotné sestry, ktoré sú doma s malými deťmi, na čiastočný úväzok. Aj to by pomohlo zvýšiť ich počty."

Zuzana Eliášová:

"Ministerstvo zdravotníctva s prácou sestier na čiastočný úväzok nemá žiadny problém. Samozrejme je to však vecou sestry a danej nemocnice, ako si to so zamestnávateľom nastaví."

Andrea Šprochová:

"Ministerstvo hovorí, že na veľké zmeny, po ktorých sestry volajú, potrebuje čas. Pripravuje napríklad odmeňovanie nanovo podľa zásluhovosti. Najväčším problémom sú ale financie a tie v zdravotníctve netečú tam, kde by ich potrebovali najviac. Andrea Šprochová, televízia Markíza."