TV Markíza: Dobité sestričky aj pacienti

Pridané dňa: 18.12.2017

Dobité sestričky aj pacienti

(15.12.2017; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17:00; por. 2/13; Veronika Cifrová Ostrihoňová; Peter Ziman / Danica Nejedlá)

Danica Nejedlá, moderátorka:

"Zaútočil na zdravotné sestry aj pacientov. Jednej zlomil nos, druhej chrbticu. V nemocnici v Bojniciach zobral hospitalizovaný muž stoličku a s krikom sa vrhol na všetkých okolo."

Peter Ziman, redaktor:

"Na rannú službu sestričky ale aj tí, čo sú tam hospitalizovaní, tak ľahko nezabudnú."

Jozef Kubík, námestník LPS nemocnica Bojnice:

"Pacient napadol v podstate viacerých ľudí na psychiatrickom oddelení, časť zamestnancov a časť spolupacientov."

Peter Ziman:

"Muža, ktorý útočil, im priviezli večer pred útokom. Bol to narkoman. Jeho správanie sa zmenilo ráno."

Jozef Kubík:

"Z ničoho nič náhle zaútočil, agresívne."

Peter Ziman:

"Sestry ale aj pacientov bil, kopal a vraj použil aj stoličku. Jedna zo sestier má podľa našich informácií zlomené stavce a ďalšia zlomený nos."

Jozef Kubík:

"Ušiel z oddelenia a následne ho musela až polícia zadržať, našťastie ešte v areáli nemocnice, takže už k ďalším napadnutiam nedošlo."

Peter Ziman:

"Problémy na psychiatrii majú často, suplujú totiž zrušené záchytné izby a tak tam často končia opití alebo zdrogovaní ľudia. Len v bojnickej psychiatrii skončilo od začiatku roka takmer 200 opitých, ktorí vonku či doma vyvádzali."

Darina Hrabovská, primárka psychiatrického odd. nemocnice v Bojniciach:

"My nie sme na to ani technicky, ani personálne vybavení. Navyše takíto agresívni klienti sú ukladaní medzi ťažko duševne chorých, ktorých liečba vyžaduje pokoj."

Peter Ziman:

"Trpia pacienti, ale aj zdravotnícky personál. Najčastejšie sú to ženy, ktoré sa brániť nedokážu."

Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek:

"Ak dôjde k takýmto fyzickým útokom, je to vážny precedens, ktorý by mal dať verejnosti ten signál, že sestry nielen sa snažia pomáhať pacientom, ale často sú aj v tej prvej línii útokov."

Peter Ziman:

"A to aj napriek tomu, že majú štatút chránenej osoby pri výkone povolania. To je ale agresívnym opilcom jedno. Podľa lekárov by to vyriešilo znovuotvorenie záchytných izieb."

Jozef Kubík:

"Záchytka nie je zdravotnícke zariadenie, to je represívne opatrenie voči neprispôsobivým ľuďom. A prečo by to mali znášať zdravotníci?"

Peter Ziman:

"Na problém upozorňujú už roky."

Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva (telefonát):

"Ministerstvo zdravotníctva si uvedomuje a prax ukazuje, že táto problematika si vyžaduje legislatívne riešenie, predovšetkým jednoznačné definovanie kompetencií najmä v súčinnosti s políciou, ktorá dohliada na verejný poriadok a asistuje pri agresívnych prípadoch, ako aj finančné krytie a zdroje poskytovania týchto služieb."

Peter Ziman:

"Okrem útokov na personál sa nemocnice dostávajú aj do strát, keďže triezvenie poisťovne nepreplácajú. Kedy sa ale záchytné izby a či vôbec opäť otvoria, je stále otázne. Veronika Cifrová Ostrihoňová a Peter Ziman, televízia Markíza."