TS: Slovenské ženy rodia dlhšie a horšie, pričom ťažšie dojčia

Pridané dňa: 15.09.2015

TLAČOVÁ SPRÁVA

Slovenské ženy rodia dlhšie a horšie, pričom ťažšie dojčia

Bratislava 10. 9. 2015 – Dnešné ženy strácajú schopnosť porodiť prirodzenou cestou a dojčenie je pre nich neraz náročná činnosť. Mnohým komplikáciám pôrodov by sa  však na Slovensku dalo predísť, ak by pôrodné asistentky mali možnosť vykonávať svoje povolanie a pracovali by so ženami nielen v tehotenstve, ale v každom období života žien.

Celosvetovo uznávaný odborník v pôrodníctve Michel Odent tvrdí, že ženy strácajú schopnosť porodiť prirodzenou cestou a dojčiť, pretože sa im v pôrodoch veľmi pomáha. Na základe dlhoročných skúseností a pozorovaniach z pôrodníckej praxe argumentuje najmä dĺžkou pôrodov, že ženy dnes rodia dlhšie – priemerne o 2,5 hodiny dlhšie, než tomu bolo pred 50 rokmi. Odent zároveň kritizuje podávanie umelého oxytocínu, nakoľko podľa neho znižuje schopnosť tela produkovať hormón samo. „Môžem iba potvrdiť skúsenosti Michela Odenta a súhlasiť s jeho názorom, že dnešné ženy rodia dlhšie a „horšie“ a dojčenie je pre nich neraz veľmi náročná činnosť. Je však otázne, čo považujeme za „dlhšie“. Kým v minulosti sa žena pri prvých kontrakciách neobracala hneď na odborníkov o pomoc a brala tento dej ako niečo normálne a prirodzené - z toho dôvodu ani možno nesledovala presne nástup prvých kontrakcií, dnešné ženy sa už pri prvých nepravidelných kontrakciách začínajú utiekať k lekárom, aby im pomohli a „uľahčili“ pôrod. Každý pôrod má svoju dynamiku a svoj čas,“ konštatuje prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a. , ktorá robila 27 rokov pôrodnú asistentku, ako pedagóg vychovávala pôrodné asistentky a 6 rokov vykonávala funkciu hlavnej odborníčky MZ SR pre pôrodnú asistenciu. Dnešné ženy podľa nej nie sú pripravené na kontrakcie, na bolesť, ktorú so sebou pôrod prináša. Je to dôsledok nášho životného štýlu, ako aj často proklamovaného názoru, že medicína dokáže všetko, teda aj „porodiť bez bolesti“. Pritom je dôležité povedať, že bolesť je subjektívny pocit a závisí od mnohých faktorov. Mnohé z dnešných žien neovládajú techniky na zníženie pocitu bolesti, pretože sa im v tehotenstve nevenujú.

Druhým závažným aspektom je stres, ktorý ženy pri pôrode v pôrodniciach prežívajú omnoho intenzívnejšie, než tomu bolo v minulosti pri pôrodoch v domácnostiach. Neznámi ľudia, neznáme prostredie často iba umocňuje nezvládanie pôrodnej bolesti a spôsobuje predlžovanie samotného pôrodu. Tretím aspektom je zasahovanie pôrodníkov do samotného procesu pôrodu - vyvolávanie pôrodu umelým oxytocínom, posilňovanie kontrakcií počas pôrodu oxytocínom, náhlenie sa. Ako ďalej uviedla prezidentka SK SaP Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a., ak akúkoľvek časť tela prestaneme používať, začína sa proces regresie, atrofie, zakrpatenia, chradnutia a platí to aj v prípade vyplavovania hormónov, či využívania určitých svalových partií počas pôrodu.  

Dôležité je tiež povedať, že pre úspešný pôrod je dôležitá pohybová aktivita, ktorej majú dnešné ženy čoraz menej, ako aj skutočnosť, že ženy rodia v neskoršom veku v dôsledku socio-ekonomických zmien v spoločnosti. Čo sa týka dojčenia, vyžaduje si iba trpezlivosť, podporu, odborné poradenstvo a menej propagácie umelej výživy pre novorodencov a dojčatá. „Mnohým komplikáciám pôrodov by sa  dalo predísť, ak by pôrodné asistentky mali možnosť vykonávať svoje povolanie  a pracovali by so ženami nielen v tehotenstve, ale v každom období života žien, kde by im odovzdávali svoje vedomosti a  dnešné ženy by venovali dostatok času pohybovej aktivite a príprave na pôrod v zmysle tréningov zvládania pôrodných kontrakcií, príprave na dojčenie, určite by sa ich schopnosti porodiť fyziologicky posilnili napriek spomínaným negatívnym javom, ktoré opisuje pán Odent,“ dodala prezidentka SK SaPA Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.