TOPKY: Ďalšia zmena v zdravotníctve: Sestry by mohli predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky

Pridané dňa: 23.08.2017

Ďalšia zmena v zdravotníctve: Sestry by mohli predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky

(20.08.2017; www.topky.sk; Domáce, , s. -; TASR)

BRATISLAVA - Sestry a pôrodné asistentky by od budúceho roka mohli predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky. Navrhuje to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorou sa mení aj právna norma o liekoch a pomôckach.

"Chceme zjednodušiť systém poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti," povedala štátna tajomníčka rezortu Andrea Kalavská. Zoznam pomôcok bude podľa jej slov presne definovaný. Pôjde napríklad o polohovateľné podložky, plienky či náplasti. Predpisovať ich budú môcť len sestry-špecialistky s pokročilou praxou, s vlastným kódom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a zmluvou so zdravotnou poisťovňou. "Aby sestry pracujúce v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti mohli samostatne vyhodnotiť, akú pomôcku pacient potrebuje a mohli ju predpísať," vysvetlila Kalavská.

Ministerstvo si od tohto kroku sľubuje aj efektívnejšie využívanie finančných zdrojov z verejného zdravotného poistenia. "Zachovanie preskripčného obmedzenia nemení doposiaľ platný postup predpisu takejto zdravotníckej pomôcky. K zmene dochádza iba umožnením predpisovania zdravotníckej pomôcky nielen obvodnému lekárovi, ale aj sestre a pôrodnej asistentke, čím dôjde k zníženiu počtu návštev pacienta obvodným lekárom," zdôvodnilo svoj návrh.

http://www.topky.sk/cl/10/1650847/Dalsia-zmena-v-zdravotnictve--Sestry-by-mohli-predpisovat-niektore-zdravotnicke-pomocky