Tlačové vyhlásenie OZ SaPA a SK SaPA

Pridané dňa: 11.02.2016

Tlačové vyhlásenie OZ SaPA a SK SaPA

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek a Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyjadrujú sklamanie nad hlasovaním poslancov NR SR za SMER-SD, ktorí nepodporili návrh na vystúpenie zástupkýň stavovských organizácií v pléne NR SR a tým im neumožnili obhájiť svoje adekvátne požiadavky. Zároveň by sme chceli poďakovať poslancom NR SR pánovi Frešovi a pánovi Beblavému a pánovi Viskupič za podporný návrh, aby nám NR SR umožnila vystúpiť.

Vzhľadom nato, že nám nebolo umožnené vyjadriť sa pred plénom poslancov NR SR, chceli by sme požiadať poslancov opozičných strán, aby sa počas rokovania rady pýtali poslancov vládnej strany SMER-SD, kedy Robert Fico splní svoj sľub sestrám, ktorý dal verejne v piatok 5. februára 2016. Prípadne čo alebo kto zapríčinil, prečo riaditelia nemocníc z Prešova, Žiliny a Trnavy neposlúchli verejný sľub Robert Fica a nechcú prijať sestry späť.

Prikládame citáciu Roberta Fica zo dňa 5. februára 2016 z jeho vlastnej tlačovky:

„Chcem zagarantovať, že to čo budú mať napísané na platovom dekréte platí. Predsa platový dekrét má svoju záväznosť. Nechápem prečo sa dokonca nechali zapliesť nejakými informáciami, že vraj platový dekrét nemá záväznosť. To čo je napísané na platovom dekréte platí. Rovnako si myslím, že by bolo správne, ak sa rozhodnú vrátiť naspäť do zamestnania a veľmi by som to privítal, hovorím to osobne a ľudsky, že aj tie dni ktoré nie sú v zamestnaní by im boli preplatene. Jednoducho ako keby sa nič nestalo. Keby nastúpili do zamestnania, tak budú pokračovať ďalej v práci, zagarantuje im riaditeľ, že to čo majú napísané, ja to garantujem, je na platovom dekréte aj reálne dostanú, a že sa bude normálne ďalej vyjednávať v rámci kolektívneho vyjednávania, tak ako sa normálne urobilo aj v predchádzajúcom období o ďalšom navyšovaní platov v celej verejnej správe. Veď o tom budeme určite hovoriť po parlamentných voľbách. Preto chcem poprosiť, pretože nikdy sme sa nesprávali k sestrám s dešpektom. vždy som hovoril s rešpektom, je to ťažká robota, chcem poprosiť zdravotné sestry, vráťte sa naspäť k pacientom. A myslím si. že to bude najlepšia cesta ako ukončiť niečo, čo spustili úplne zbytočne odborárky s cieľmi, ktoré teraz už nechcem komentovať. Teda privítal by som, by sme to považovali za veľmi správne, keby sa zdravotne sestry vrátili k pacientom majú pokyn riaditelia nemocníc a všetci zainteresovaní jednoducho, aby okamžite s nimi rokovali o pracovných zmluvách, aby v rámci možnosti, ktoré umožňuje vzťah zamestnanca a nemocnice a jednoducho aj v rámci zákonov sa ponúkli také podmienky, ktoré sú možné. Ale je čas podobne ako pri učiteľoch, aby sme sa vrátili všetci naspäť k práci a prosím zdravotne sestry, aby dnes zvážili takéto rozhodnutie, aby sme sa nestavali do ďalších komplikovaných situácii súvisiacich s postavením na úrade práce prepáčte, aby sa to riešilo priamym vzťahom k zamestnávateľom, teda v danom prípade je to nemocnica v Žiline, ale ak by to urobili sestry v Prešove tak by som to pochopiteľne privítal. Ja hovorím o všetkých sestrách, ktoré na základe výpovedí odišli zo zamestnania“

Riaditelia nemocníc na toto vyhlásenie reagovali, ako je už známe, že s mnohými sestrami už vôbec nerátajú. Sestrám sú ponúkané iba zmluvy na dobu určitú s nižším platom.
Teda neplatí: „ako keby sa nič nestalo“, ako verejne povedal premiér Robert Fico v piatok 5. februára 2016. A už vôbec neplatia jeho slová: „Ja hovorím o všetkých sestrách, ktoré na základe výpovedí odišli zo zamestnania.“
Sestry sa rozhodli vrátiť späť po výzve premiéra Roberta Fica, ale vedenia nemocníc ich nechcú prijať napriek tomu, že ich reálne potrebujú. Namiesto vysokokvalifikovaných sestier zamestnávajú osoby, ktoré nespĺňajú ani minimálny kvalifikačný predpoklad a nie sú zapísané v registri sestier. Je to zákonná povinnosť, ktorá vznikla z dôvodu, aby komora garantovala kvalitu práce sestier pri lôžkach pacientov.