TLAČOVÁ SPRÁVA: SK SaPA verí, že zdravotníctvo v kríze ozdraví manažér

Pridané dňa: 27.03.2016

SK SaPA verí, že zdravotníctvo v kríze ozdraví manažér
Bratislava 27. 3. 2016 – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek víta, že novým ministrom zdravotníctva sa stal Tomáš Drucker, pretože zdravotníctvo v kríze by mohol „vyliečiť“ krízový manažér. Sestry od nového šéfa rezortu očakávajú nielen koncepčné systémové zmeny, prinavrátenie dôvery Ministerstvu zdravotníctva SR, ale aj to, že si bude viac vážiť zdravotníkov ako jeho poslední dvaja predchodcovia.
Sestry si uvedomujú, že nový minister zdravotníctva nie je odborníkom priamo z rezortu, no zároveň veria, že ako manažér a stratég dokáže nájsť ten správny liek na zdravotníctvo, ktoré je v kríze. „Nomináciou krízového manažéra na čelo tohto rezortu predseda vlády Roberta Fico potvrdil, že slovenské zdravotníctvo je v kríze, načo sestry dlhodobo upozorňovali. Pevne veríme, že minister Tomáš Drucker prinesie nielen koncepčné systémové zmeny, ktoré zabezpečia kvalitnú zdravotnú starostlivosť k spokojnosti pacientov ale aj zdravotníckych pracovníkov,“ konštatovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a., ktorá novému ministrovi ponúka odborné kapacity sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku pri tvorbe programového vyhlásenia vlády v časti zdravotníctvo.
SK SaPA verí, že nový minister zdravotníctva Tomáš Drucker zastaví nielen zadlžovanie zdravotníctva, odliv kvalifikovaného personálu do zahraničia, ale zasadí sa o prinavrátanie dôvery Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky. Sestry podľa člena Rady a Prezídia SK SaPA PhDr. Milana Laurinca, PhD. pevne dúfajú, že novo vymenovaný minister konečne zriadi pozíciu zastúpenia ministerskej sestry, ktorá by mala v kompetencii riadenie, rozhodovanie a strategické plánovanie v odbore ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie na Slovensku, ktorá tu dlhodobo chýba a k čomu sa Slovenská republika zaviazala v rámci medzinárodných dohôd – Mníchovská deklarácia. Ako ďalej povedal PhDr. Milan Laurinc, PhD., je potrebné taktiež zvýšiť kontrolnú činnosť v zdravotníctve, aby sa predchádzalo chybám a problémom.
A čo sestry od nového ministra zdravotníctva neočakávajú? „Sestry veria, že minister Tomáš Drucker si v prvom rade bude vážiť zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú základným stavebným prvkom zdravotníctva, pričom pri riešení problémov zdravotníkov bude uprednostňovať dialóg s odborníkmi pred dominantnými rozhodnutiami z Ministerstva zdravotníctva SR ako tomu bolo u jeho posledných dvoch predchodcoch,“ dodala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.