TLAČOVÁ SPRÁVA: Komora vyzýva na dodržiavanie ľudských práv rodičiek rozhodnúť o tom, ako privedú na svet svoje dieťa

Pridané dňa: 10.12.2017

Bratislava 10. 12. 2017 – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv (10. december) upozorňuje na to, že štát stále upiera rodičkám právo nato, aby na svet priviedli dieťa podľa ich želania a svedomia. Rodičky sa na Slovensku ani dnes nemôžu ľudsky rozhodnúť pre legálny pôrod v domácom prostredí, či vybrať si svoju pôrodnú asistentku, ktorá by sa o nich starala pred aj po pôrode v nemocniciach, čo ženy čoraz častejšie požadujú. Porušenie základných ľudských práv slovenských žien dokumentujú taktiež viaceré výpovede rodičiek o nevhodných praktikách zdravotného personálu v nemocniciach.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek dlhodobo upozorňuje na nevyhovujúcu legislatívu pre rodičky a pôrodné asistentky. Komora ešte vo februári tohto roky požiadala ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby dopomohol k tomu, aby sa pôrodné asistentky mohli starať o ženy a ich bábätká v domácnostiach aj na Slovensku. Prešlo deväť mesiacov a odvtedy sa opäť nič nezmenilo. „Máme zle nastavený celý systém starostlivosti o ženu a novorodencov, ktorý je založený na filozofii, že tehotenstvo je choroba. Naše ženy na Slovensku stále nemajú právo ľudsky sa rozhodnúť, aby sa o nich a o ich dieťa po prepustení z pôrodnice starala ich pôrodná asistentka. Súčasný systém je nastavený na lekársku starostlivosť, nepraje pôrodným asistentkám, nepraje podpore materských kompetencií. Dúfam, že kompetentní sa pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv zamyslia nad tým, ako by mohli na Slovensku zvýšiť základné ľudské práva rodičiek,konštatovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a. s tým, pôrodné asistentky vedia byť nápomocné nielen počas tehotenstva, pri samotnom pôrode v zdravotníckom zariadení, ale vedia zabezpečiť aj starostlivosť o ženu a novorodenca po prepustení z nemocnice. Napriek tomu, že ženy čoraz častejšie požadujú služby pôrodných asistentiek, nemajú to hradené z verejného zdravotného poistenia s výnimkou zdravotnej poisťovne Union.
V každej z krajín Európskej únie podľa prezidentky SK SaPA Mgr. Ivety Lazorovej, dipl. p. a pôrodné asistentky môžu vykonávať samostatnú prax po splnení podmienok v plnom rozsahu, pričom zdravotné poisťovne im ju aj v plnom rozsahu preplácajú, len na Slovensku to nefunguje napriek tomu, že to slovenské rodičky požadujú. Na základe kompetencií pôrodnej asistencie, ktoré sú dané vyhláškou MZ SR č. 364/2005 Z.z. pôrodná asistentka môže poskytovať samostatne predkoncepčnú a prenatálnu starostlivosť, starostlivosť počas pôrodu a starostlivosť po pôrode ženám aj ich deťom. Žiaľ, pôrodné asistentky v súčasnosti vykonávajú svoje povolanie iba v nemocniciach a v ambulanciách gynekológov, kde je ich samostatnosť v rozhodovaní a uplatňovanie kompetencií na základe ich odborných vedomostí značne obmedzená. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek preto dlhodobo navrhuje, aby MZ SR podporovalo vykonávanie samostatnej praxe pôrodných asistentiek na základe licencie, vrátanie začlenenia do minimálnej siete poskytovateľov. „Pôrodným asistentkám v žiadnom prípade nejde o to, aby nahradili gynekológov či pediatrov, chcú sa len starať o ženy a ich bábätká v domácnostiach tak, ako to rodičky požadujú,“ povedala prezidentka SK SaPA Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek dlhodobo registruje záujem tehotných žien a šestonedieľok o poskytovanie zdravotnej starostlivosti pôrodnou asistentkou v domácom prostredí. Ako ďalej povedala prezidentka SK SaPA Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a., pôrodné asistentky pri svojich návštevách tehotných žien a šestonedieľok vedia rozpoznať príznaky patologických stavov a odporučiť včas návštevu lekára na ambulancii. Poskytujú ženám informácie, ako zvládať situácie súvisiace s náročným obdobím tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, ich činnosť je teda zároveň preventívna. Pôrodné asistentky pomáhajú žene predísť, ale aj prekonať psychicky veľmi náročnú situáciu, akou je potrat alebo predčasný pôrod.
V minulosti pôrodné asistentky pracovali v teréne. Starali sa o ženy počas tehotenstva i v šestonedelí. Boli v rodine vítané a očakávané, pretože mamičky potrebovali získať vedomosti a zručnosti spojené s tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím, nevynímajúc dojčenie a starostlivosť o novorodenca. Svoju prax vykonávali vždy v spolupráci s gynekologickou a pediatrickou ambulanciou. „Mrzí ma, že naše ženy, ktoré majú svoje predstavy o pôrode, ich nevedia dostať v slovenských pôrodniciach, čo často krát končí pôrodom v blízkom pohraničí susedných českých, alebo rakúskych pôrodníc. Vyriešiť sa to nedá zo dňa na deň, ale určite je potrebné dostať pôrodné asistentky k ženám už počas tehotenstva, je potrebné podporovať kompetencie pôrodných asistentiek pri asistencii ženám pri normálnom pôrode a v popôrodnom období v starostlivosti o ženu a jej dieťatko doma,“ dodala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.