TASR: Sestry v nemocniciach stále chýbajú, upozorňuje komora

Pridané dňa: 03.03.2016

Sestry v nemocniciach stále chýbajú, upozorňuje komora

(02.03.2016; www.teraz.sk; , 13:06, s. -; TASR)

Kríza v slovenskom zdravotníctve vôbec nie je vyriešená, ale stále trvá, hovorí prezidentka sesterskej komory Iveta Lazorová.

Ilustračné foto/span> Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 2. marca (TASR) - Pre hromadné výpovede sa do prešovskej, žilinskej a trnavskej nemocnice nevrátilo doteraz 300 sestier a pôrodných asistentiek. "Kríza v slovenskom zdravotníctvevôbec nie je vyriešená, ale stále trvá," hovorí prezidentka sesterskej komory Iveta Lazorová s tým, že na to doplácajú pacienti. Mnohé z tých sestier, ktoré pre výpovede odišli 1. februára, nemocnicemedzičasom nahradili. Vrátiť sa chcú všetky spoločne, vedenia im však už toľko miest neponúkajú.

"Riaditelia nemocníc ako predĺžená ruka arogantnej moci sa zrejme domnievajú, že potrestajú sestry, avšak doplatia na to iba pacienti, pretože nemajú zabezpečenú adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Naozaj si treba uvedomiť, že sestry sa nebudú dlhodobo ponižovať a čakať na úradoch práce, ale ony naozaj odídu do zahraničia, kde budú mať nielen lepšie pracovné podmienky, ale hlavne si ich bude spoločnosť vážiť," povedala Lazorová. Veci by mal podľa jej slov dať do poriadku ešte súčasný minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Šéf rezortu v utorok (1. 3.) deklaroval, že zdravotná starostlivosť je na Slovensku zabezpečená v každej nemocnici. Aj v prípade tých v Prešove a Žiline sa podľa jeho slov sestry vracajú do zamestnania dennodenne. "Sestry majú otvorené dvere, aby na individuálnej báze rokovali s riaditeľmi, keď sa chcú do nemocnice vrátiť. Na druhej strane treba povedať, že prijalo sa veľké množstvo novýchsestier, ktoré už v týchto nemocniciach pracujú," uviedol Čislák. Z toho, že sú teraz pre aktivity komory a odborov niektoré sestry nezamestnané, má "zmiešané pocity".

http://www.teraz.sk/slovensko/sestry-v-nemocniciach-stale-chybaju/184503-clanok.html