TA3: Volajú po legalizácii práce

Pridané dňa: 12.08.2016

Volajú po legalizácii práce

(11.08.2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 10/19; Jozef Šivák / Natália Fónod Babincová, Igor Haraj)

Igor Haraj, moderátor:

"Komora zdravotných sestier a pôrodných asistentiek chce pre kompetencie meniť jedenásť rokov starú vyhlášku. Zdravotnícki pracovníci sa totiž sťažujú na to, že robia aj to, čo nemajú v popise svojej práce.

Jozef Šivák, reportér TA 3:

"Zdravotné sestry a ošetrovateľky dnes robia aj to, čo by nemuseli, ich komora tvrdí, že za túto prácu nedostávajú ani zaplatené. Preto chcú, aby ministerstvo zdravotníctva zmenilo vyhlášku, ktorá by určila kompetencie zdravotníckych pracovníkov."

Iveta Lazorová, Slovenská komora zdravotných sestier a pôrodných asistentiek:

"Potreba popísania kompetencie sestier v praxi je už veľmi akútna, pretože vyhláška, ktorá v súčasnosti určuje rozsah činnosti sestier, má jedenásť rokov."

Jozef Šivák:

"K tomuto názoru sa prikláňa aj Ľubica Husárová, ktorá pracuje v manažmente polikliniky. S problémami zdravotných sestier, ktoré pracujú v ambulanciách, sa stretáva každý deň."

Ľubica Husárová, členka manažmentu polikliniky v Bratislave:

"Sestra by mohla predpisovať lieky u pacientov, ktorí sú stabilizovaní a v dlhodobej starostlivosti lekára. Tak isto niektorý špecializovaný materiál. A samozrejme je to všetko o efektivite, naozaj by to aj skrátilo ten čas čakania pre pacienta na vyšetrenie."

Stanislava Luptáková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva, (telefonát):

"Odborné činnosti sestier pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti sú a ešte budú predmetom odborných diskusií, avšak prioritou pri rozhodovaní musí byť predovšetkým jednoznačný benefit prepacientov."

Jozef Šivák:

"Komora navrhuje prehodnotiť kompetencie sestier a ošetrovateliek podľa ich vzdelania, dĺžky praxe a skúseností sestier, ktoré pracujú v zahraničí."

Iveta Lazorová:

"Pretože aj v rámci Európskej únie takýto model funguje a súvisí to úzko so starnutím obyvateľstva, kde krajiny EÚ, podobne ako Slovensko, nemá dostatok lekárov, nemáme dostatok sestier."

Stanislava Luptáková:

"Ministerstvo zdravotníctva je pripravené aj na zmenu príslušnej vyhlášky."