TA3: Problém so sestrami

Pridané dňa: 25.07.2016

Problém so sestrami
(22.07.2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 3/17; - / Zuzana Straková Wenzlová, Igor Haraj)
Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka:
"V slovenskom zdravotníctve chýbajú tisícky sestier a pôrodných asistentiek, tvrdí to vedenie komory sestier a pôrodných asistentiek. Sestry preto podľa nich nemôžu pacientom poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť."
Redaktorka:
"Za posledných osem rokov odišlo zo zdravotníctva do dôchodku približne 6-tisíc sestier. Za rovnaké obdobie do nemocníc, ambulancií a ďalších zdravotníckych zariadení nastúpili len dve tisícky čerstvých absolventiek. Vyplýva to z údajov zverejnených komorou. Dôvodmi sú zlé pracovné podmienky, neatraktivita povolania a nízke platy. Sestry zatiaľ prichádzajú s návrhmi, ako by mal rezortzdravotníctva situáciu riešiť."
Iveta Lazorová, prezidentka komory sestier a pôrodných asistentiek:
"Okrem kompetencií samozrejme že sú tu, že je to zlepšenie pracovných podmienok. Musíme ich motivovať pre to, aby túto prácu robiť chceli."
Stanislava Luptáková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva:
"Získať nových ľudí ako aj zvýšiť atraktivitu tohto povolania chceme jednak prehodnotením kompetencií a revíziou kreditového modelu vzdelávania. Pre zdravotníckych pracovníkov budeme presadzovať v rámci odmeňovania princíp zásluhovosti."