STV: Sestričkám by mali pribudnúť kompetencie

Pridané dňa: 11.12.2017

Sestričkám by mali pribudnúť kompetencie

(10.12.2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 4/26; Iveta Gombošová, Miriam Dobrotová / Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka:

"Zdravotné sestry v centrách sociálnych služieb by okrem vyšších platov mali v budúcnosti dostať aj väčšie kompetencie, sľubuje to ministerstvo zdravotníctva. Sestry žiadajú napríklad právomoc predpísať niektoré lieky či pomôcky už niekoľko rokov - zefektívni to ich prácu a zvýši komfort pacientov."

Miriam Dobrotová, redaktorka:

"Alena Grešnerová pracuje ako hlavná sestra v centre sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne. Má dvadsaťpäťročnú prax a okrem strednej zdravotnej školy aj vysokú školu a špecializáciu v komunitnom ošetrovateľstve. Bez súhlasu lekára však nemôže pacientom predpísať lieky od bolesti, ani proti teplote. Zvýšenie kompetencií by sestrám pomohlo."

Alena Grešnerová, sestra CSS Nitrianske Pravno:

"Keď sa klient vráti z hospitalizácie a v ten daný čas tu tá pani doktorka neni, tak by sme mu mohli tú chronicku terapiu alebo predpis inkontinenčných antidekubitných pomôcok napísať hneď promptne na druhý deň."

Miriam Dobrotová:

"Centrum sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne má výhodu v tom, že do zariadenia chodí dvakrát do týždňa všeobecná lekárka. Takáto prax nie je vo všetkých zariadeniach bežná - mnohé lekáramajú a aj ťažko chorí pacienti musia k všeobecnému lekárovi dochádzať. Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej by vyššie kompetencie mali mať cesty už od budúceho roka."

Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR:

"Budú môcť sestry s pokročilou praxou predpisovať napríklad lieky na utlmenie bolesti, takisto na zníženie teploty a takisto aj zdravotnícke pomôcky. Pôjde napríklad o plienky, náplasti. Čo sa týka úhrad, po novom budú ošetrovateľské výkony hradené paušálne, nie za výkony."

Róbert Orság, riaditeľ CSS Nitrianske Pravno:

"Dosiahneme to, čo je bežné už dnes aj na západe. Pomôže nám to v tom, že nie ozaj kvôli drobnostiam nebudeme volať lekárku, ale vieme promptne reagovať."

Miriam Dobrotová:

"Novela zákona o zdravotnej starostlivosti počíta aj so zmenou financovania. Zariadenia dostanú približne dvanásť miliónov eur na ošetrovateľskú starostlivosť, čo je deväťdesiattrinásobne viac ako v roku 2016."