SRO: Poslanecký prieskum v nemocniciach, z ktorých odišlo najviac zdravotných sestier, sa neuskutoční

Pridané dňa: 11.02.2016

Poslanecký prieskum v nemocniciach, z ktorých odišlo najviac zdravotných sestier, sa neuskutoční

(10.02.2016; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17:00; por. 2/13; Erik Potocký / Peter Béreš)

Peter Béreš, moderátor RTVS:

"Podľa údajov nemocníc chýba v Prešove 187, v Žiline 80 a v Trnave 43 zdravotných sestier. Ide o stav po zarátaní novoprijatých sestier. Opoziční poslanci zdravotníckeho výboru parlamentu navrhovali, aby sa v týchto nemocniciach vykonal poslanecký prieskum. Výbor však prieskum neschválil. Podľa vládnych poslancov by išlo len o predvolebnú kampaň. Nespokojné sestry, ktoré dali výpoveď, trvajú na tom, aby sa do nemocníc mohli vrátiť všetky na svoje pôvodné pracovné miesta."

Erik Potocký, redaktor RTVS:

"Vládni poslanci zdravotníckeho výboru pri zamietnutí poslaneckého prieskumu argumentovali aj tým, že riaditelia nemocníc, ktorí sa zúčastnili rokovania výboru, poskytli dostatočné informácie o tom, ako je v dotknutých nemocniciach zabezpečovaná zdravotná starostlivosť. Napriek tomu opoziční poslanci avizujú individuálne prieskumy. Ivan Uhliarik z KDH."

Ivan Uhliarik (KDH), poslanec NR SR:

"Musím uznať, že sa akútna starostlivosť zabezpečuje, ale do budúcnosti ako dlho bude táto provizórna situácia trvať, ani jeden z riaditeľov nevedeli odpovedať."

Erik Potocký:

"Minister zdravotníctva Viliam Čislák trvá na tom, že zdravotná starostlivosť zostáva zabezpečená. Sestry opäť vyzval, aby sa do nemocníc vrátili."

Viliam Čislák (nom. Smeru-SD), minister zdravotníctva:

"Ak sú elektívne výkony a teda tie, čo znesú odklad operované v iných nemocniciach alebo v rámci stavu odložené v danej nemocnici, takže tieto nemocnice vedia tak fungovať aj dlhodobo. Ale bol by som rád, keby sa sestry vrátili už hlavne kvôli nim."

Erik Potocký:

"Môžu potom tie nemocnice ostať v minimálnej sieti?"

Viliam Čislák:

"Tieto nemocnice zatiaľ fungujú tak, že spĺňajú všetky predpoklady, ktoré majú, aby boli v minimálnej sieti."

Erik Potocký:

"Všetky tri nemocnice totiž plnia funkciu koncových, ktoré majú zabezpečovať komplexnú starostlivosť. Na rokovaní dali poslanci priestor aj nespokojným sestrám. Jedna zo sestier, ktorá dala výpoveď v trnavskej nemocnici, Barbora Kapitánová."

Barbora Kapitánová, sestra, ktorá dala výpoveď v trnavskej nemocnici:

"Vám ukážem sestru s 35-ročnou praxou, ktorej základná zložka mzdy, tarifný plat klesol. Pán minister sa vyjadril do médií, že ak niektorej sestre klesne plat, tak odstúpi. Mám tu sestru, ktorá tých 35 rokov odrobených má, ten tarifný plat jej klesol, takže je na vás, či dodržíte svoje slovo."

Erik Potocký:

"Minister Viliam Čislák aj riaditeľ trnavskej nemocnice Martin Neštický si chcú spomenutý prípad detailne preveriť. Sestry tiež trvajú na tom, aby sa všetky mohli vrátiť späť na svoje pôvodné pracovné miesta, inak ako tvrdia, sa nevráti ani jedna. Viliam Čislák zopakoval, že sa vrátiť môžu, no konkrétne podmienky si musí každá jedna dohodnúť s vedením konkrétnej nemocnice. Erik Potocký, RTVS."