SME: Zdravotníci sa spoja proti vláde. Sľubujú horúcu jeseň

Pridané dňa: 28.07.2015

Zdravotníci sa spoja proti vláde. Sľubujú horúcu jeseň

(27.07.2015; www.sme.sk; , , s. -; Ján Krempaský)

Ak Čislák nezvýši mzdy všetkým zdravotníkom, sľubujú pred voľbami nátlakové akcie. Ak by sa v protestoch spojilo zhruba 60­-tisíc ľudí, mohli by naše zdravotníctvo paralyzovať.

BRATISLAVA. Už nie samotné, ale spolu s fyzioterapeutmi či záchranármi plánujú sestry ďalšie nátlakové akcie za vyššie platy.

Za posledné štyri roky boli ich najvýznamnejšími protestnými akciami pochod v čiernych tričkách na parlament či stanovačka pred Úradom vlády.

Včera sa na spoločnom postupe dohodlo až šesť komôr a združení, ktoré zastupujú takmer 60­tisíc zdravotníkov.

Lekári, ktorým platy stúpli, sa k plánom nepripojili.

Sľubujú horúcu jeseň

"Ak minister zdravotníctva Viliam Čislák v rozporovom konaní nebude akceptovať zásadné pripomienky stavovských a odborových organizácií, začnú pripravovať celoslovenské nátlakové aktivity," píše v spoločnom vyhlásení šesť zdravotníckych organizácii.

"O konkrétnych nátlakových aktivitách budeme ešte rokovať," vraví šéfka komory sestier Iveta Lazorová.

Jediná istá vec podľa nej je, že akcie budú celoslovenské. Doteraz sa veľké protesty konali len v Bratislave a zúčastnil sa na nich iba zlomok z približne 36­tisíc registrovaných sestier.

Spolu s ďalšími zdravotníkmi chcú celoslovenskými akciami dosiahnuť, aby zvýšenie ich platov, ktoré predpokladá novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, platilo vo všetkýchzdravotníckych zariadeniach, nielen v štátnych, ako plánuje ministerstvo zdravotníctva. Novela sa pripomienkuje.

Čas dohodnúť sa, a tým aj odvrátiť nátlakové akcie, je podľa Lazorovej do 24. augusta, keď má ísť návrh do parlamentu. Kľúčové budú dnešné a zajtrajšie rozporové konania k novele.

Ak by k dohode nedošlo, nátlakové akcie sa dajú očakávať na jeseň. Aj pred Úradom vlády sestry stanovali v tomto ročnom období, v októbri 2013.

Lekári áno, sestry nie

"Čas a priestor na diskusiu stále je," odpovedala na hrozbu šéfka komunikácie ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Zvýšenie miezd zdravotníkov vie podľa nej ministerstvo zadefinovať iba v štátnych, prípadne samosprávnych zdravotníckych zariadeniach, nie v súkromných.

Odvoláva sa na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v roku 2013 pozastavil účinnosť zákona, ktorý sestrám zvyšoval platy. Vynútili si ho pri predchádzajúcich protestoch ešte od vlády Ivety Radičovej.

Rýchle a vysoké zvýšenie ich platov by však podľa súdu bolo neprimeranou záťažou pre neštátne zdravotnícke zariadenia.

Lekárom na základe memoranda s Radičovej vládou v roku 2011 štát vo viacerých etapách zvyšoval platy aj v súkromných nemocniciach.

Vtedajší šéf lekárskej komory Milan Dragula tiež podal podnet na Generálnu prokuratúru proti zvyšovaniu platov sestier. Viedol až k rozhodnutiu Ústavného súdu proti sestrám. Dnes je Dragula poradcom premiéra Roberta Fica zo Smeru.

Na otázku, prečo štát prikázal zvýšiť platy lekárom aj v neštátnych zdravotníckych zariadeniach a u sestier to nie je možné, ministerstvo neodpovedalo.

"Zatiaľ sme nedostali žiadnu odpoveď. Úspešne sa tomu vyhýbajú," odpovedá Lazorová na otázku, či zdravotníci odpoveď ministerstva poznajú.

Zmena

Novela zákona

mzdy by upravila 24 zdravotníckym profesiám,

napríklad sestrám, farmaceutom či sanitárom,

ich základná mzda sa má viazať na násobok priemernej mzdy,

každý rok sa má valorizovať,

základná mzda tvorí 80 percent z celkového platu.

pondelok 27. 7. 2015 20:09 | Ján Krempaský

http://www.sme.sk/c/7934672/zdravotnici-sa-spoja-proti-vlade-slubuju-horucu-jesen.html?utm_source=link&utm_medium=rss&utm_campaign=rss