SME: Sestry už nebudú dávať len klystír na Kramároch. Predpíšu aj roztok na rany

Pridané dňa: 02.10.2017

Sestry už nebudú dávať len klystír na Kramároch. Predpíšu aj roztok na rany [akt.22:59:03]

(28.09.2017; www.domov.sme.sk; Domov, , s. -; Ján Krempaský)

Takmer 40 percent pacientov navštívi lekára, len aby im predpísal liek. Po novom by aspoň so zdravotníckymi pomôckami mali pomôcť sestry.

BRATISLAVA. Chce to trpezlivosť a veľa času. Ak pacient potrebuje ísť k lekárovi len preto, aby mu predpísal liek a má šťastie, stačí, keď sa mu dovolá a po príchode do čakárne len zaklope a dostane lieky.

Nezriedka sa však stáva, že na obyčajný recept si u lekára pacient musí vysedieť poradie.

Minister zdravotníctva za Smer Tomáš Drucker preto navrhuje, aby niektoré zdravotnícke pomôcky mohli predpisovať aj sestry - ak majú vysokú školu a prax.

Zámer je súčasťou novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá sa už pripomienkuje.

Recept stačí

"Takmer 40 percent pacientov navštevuje ambulancie pre predpísanie liekov, zdravotného materiálu či pomôcky," hovorí šéfka komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

Sestry s tým môžu významne pomôcť.

Po novom by sestra mohla predpisovať zdravotnícke pomôcky, ako napríklad plienkové nohavičky, podložky pre chorých či roztoky na výplach rán, povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Čo budú môcť predpisovať sestry

- plienkové nohavičky

- podložky pod chorých

- roztoky na výplach rán

- inkontinenčné pomôcky

- materiál na ošetrovanie rán

Zdroj - MZ SR, SKSaPA

Poznámka: Ide len o príklady, nie o kompletný zoznam

Podmienkou bude, aby sestry mali titul magisterka v odbore ošetrovateľstvo, príslušnú špecializáciu a v nej prax aspoň päť rokov. Budú tiež musieť mať uzatvorenú zmluvu na poskytovanie zdravotnejstarostlivosti so zdravotnou poisťovňou pacienta.

Zdravotnícku pomôcku budú môcť predpísať len na odporúčanie odborného lekára, vysvetľuje hovorkyňa ministerstva.

"Komora sestier víta návrh ministerstva, aby sestry špecialistky mohli predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky," hovorí Lazorová. Rozšírené právomoci sestier by podľa komory mohli zefektívniť prácu v ambulancii a skrátiť čakanie pacienta na vyšetrenie.

Slovenská lekárska komora na návrh do uzávierky nereagovala.

Pomôcky sú výhodný biznis

Predpisovať zdravotnícke pomôcky by mohol byť lukratívny biznis. Ich obchodná marža je jednou z najvyšších v zdravotníctve, v minulosti sa pohybovala okolo 26 percent. V roku 2011 dal štát na ňu strop 20 percent.

O sestry, ktoré budú zdravotnícke pomôcky predpisovať, by sa tak mohli zaujímať ich výrobcovia, aby predpisovali práve ich materiál.

Eliášová hovorí, že sestry budú pod rovnakou kontrolou ako dnes lekári, ktorí musia pomerne podrobne vykazovať svoje kontakty s farmaceutickými firmami.

"V budúcnosti budú pod drobnohľadom kontrolných orgánov aj sestry," hovorí aj Lazorová.

https://domov.sme.sk/c/20659299/sestry-uz-nebudu-davat-len-klystir-na-kramaroch-predpisu-aj-roztok-na-rany.html