SK SaPA udelila 31 sestrám ocenenie Biele srdce

Pridané dňa: 12.05.2017

SK SaPA udelila 31 sestrám ocenenie Biele srdce

(12.05.2017; www.webnoviny.sk; vZdravotnictve.sk, 16.22, s. -; SITA)

Ocenením Biele srdce sa chce komora poďakovať všetkým sestrám na Slovensku za ich prácu.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier (12. mája) na celonárodnej úrovni ocenila 31 sestier a pôrodných asistentiek. Desiaty ročník slávnostného odovzdávania ocenenia Biele srdce sa uskutočnilo pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku.

Na galavečeri sa v tomto roku zúčastnilo 250 sestier a pôrodných asistentiek z celého Slovenska. "Pri našej práci sa stretávame s radosťou z príchodu nového človeka na svet, či z návratu chorého do reálneho života, no stretávame sa aj s bolesťou a utrpením, smrťou a ľahostajnosťou. Sme potrebné, ale neviditeľné. Málokto si uvedomuje, aké ťažké je poskytnúť starostlivosť naraz pätnástim či dvadsiatim pacientom, potešiť ich úsmevom či povzbudzujúcimi slovami a odchádzať z práce s plnou hlavou starostí, či sme všetko urobili tak, ako sme mali a na nič nezabudli," konštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

Ocenenie je poďakovaním za prácu

Ocenením Biele srdce sa chce komora poďakovať všetkým sestrám na Slovensku za ich prácu. Prezidentka zároveň verí, že sestry a pôrodné asistentky na Slovensku sa čoskoro dočkajú aj patričného spoločenského uznania, ktoré si zaslúžia.

Komora na celonárodnej úrovni ocenila 19 sestier v kategórii Sestra a pôrodná asistentka v praxi, z toho 15 sestier a 4 pôrodné asistentky, šesť sestier v kategórii Sestra a pôrodná asistentka - manažérka a päť sestier v kategórii Sestra a pôrodná asistentka - pedagóg.

Mimoriadne ocenenie Biele srdce získala Anna Eliašová. Ako povedal člen Prezídia a Rady SK SaPA Milan Laurinc, profesorka celý život zasvätila vzdelávaniu iných, seba nevynímajúc - pôvodným povolaním pôrodná asistentka s vysokoškolským vzdelaním vo všetkých stupňoch. V januári 2009 bola prezidentom SR vymenovaná za profesorku ošetrovateľstva.

Prezident SR Andrej Kiska prijal ocenené sestry a pôrodné asistentky už vo štvrtok 11. mája. Ocenenie Biele srdce je podľa hlavy štátu ten najvýstižnejší názov, lebo práca sestier je hlavne o srdci. Kiska vyzdvihol náročnosť práce sestier a pôrodných asistentiek. Ako ďalej povedal, sestier je málo, sú nedocenené a často kritizované.

Ocenenie Biele srdce je symbolom starostlivosti, poznania a ľudskosti. Celosvetový symbol Biele srdce bol oficiálne zvolený v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier. Tvar srdca je prejavom humánnej komunikácie a pomoci a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti. Na celom svete sa Medzinárodný deň sestier slávi 12. mája ako spomienka na narodenie priekopníčky ošetrovateľstva a povolania sestry Florence Nightingalovej z Veľkej Británie.

http://vzdravotnictve.sk/sk-sapa-udelila-31-sestram-ocenenie-biele-srd ce/