SITA: Sestry sa ozvali: Výzva ústavným činiteľom

Pridané dňa: 08.03.2018

Sestry sa ozvali: Výzva ústavným činiteľom

(08.03.2018; www.webnoviny.sk; vZdravotnictve.sk, 12.19, s. -; SITA)

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vydala vyhlásenie k vážnej celospoločenskej situácii na Slovensku. Prinášame ho v plnom znení.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek si ctí princípy demokracie a slobody prejavu, a preto je znepokojená vážnou celospoločenskou situáciou, ktorá na Slovensku nastala po vražde dvoch mladých ľudí a následnej koaličnej kríze.

Sestry a pôrodné asistentky sa každý deň pri svojej práci stretávajú so smrťou a chorobou, aktívne sa podieľajú na prevencii a prinavrátení zdravia pacientov a preto vnímajú o to emotívnejšie chladnokrvnú dvojnásobnú úkladnú vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Najvyšší predstavitelia SK SaPA si však nemôžu nevšimnúť, že medzi sestrami, pôrodnými asistentkami, zdravotníkmi a ostatnými občanmi narastá nespokojnosť s tým, ako politici a štátnici v súčasnosti riešia vzniknutú situáciu. Verejnosť postupne stráca dôveru v štátnu správu a svoje občianske postoje a názory prejavuje účasťou na organizovaných verejných zhromaždeniach.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, ktorá ako samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou zastupuje vyše 40 000 sestier a pôrodných asistentiek, preto vyzýva najvyšších ústavných činiteľov, aby bezodkladne spoločne riešili vzniknutú situáciu, a Slovensko tak dokázalo, že je stále európskou demokratickou krajinou. Je potrebné čím skôr vrátiť fungovanie štátu do bežných koľají, Slovensko má množstvo problémov, ktoré je potrebné riešiť, či už v zdravotníctve, školstve, respektíve v spravodlivosti.

* Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a., prezidentka SK SaPA

* PhDr. Margita Kosturiková, viceprezidentka SK SaPA pre sestry pracujúce v nezdravotníckych zariadeniach

* PhDr. Iveta Drahoňová, viceprezidentka SK SaPA pre sestry pracujúce v zdravotníckych zariadeniach

* PhDr. Adriana Nemčoková, dipl. p. a., viceprezidentka SK SaPA pre pôrodné asistentky PhDr. Milan Laurinc, PhD., dipl. s., člen prezídia SK SaPA

* Mgr. Renáta Popundová, člen prezídia SK SaPA

* Mgr. Zuzana Haladová, člen prezídia SK SaPA

https://vzdravotnictve.sk/sestry-sa-ozvali-vyzva-ustavnym-cinitelom/