Sestry v hromadných výpovediach bojujú aj za zlepšenie podmienok pacientov

Pridané dňa: 24.01.2016

Sestry v hromadných výpovediach bojujú aj za zlepšenie podmienok pacientov

Bratislava 24. 1. 2016 – Predstavitelia sestier a pôrodných asistentiek odmietajú tvrdenia, že sestry v hromadných výpovediach opúšťajú svojich pacientov, pretože bojujú nielen za zlepšenie pracovných podmienok zdravotníkov, ale aj za kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre pacienta. Hromadné výpovede sú posledná možnosť ako poukázať na problém v zdravotníctve, keďže zdravotníci zo zákona nemôžu štrajkovať tak ako napríklad učitelia.
Vláda Roberta Fica ešte počas ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej schválila novelu Trestného zákona, ktorá zdravotníkom, ak v núdzovom stave neprídu do práce a ohrozia tak zdravie a životy ľudí, prináša hrozbu väzenia, straty registrácie na desať rokov či peňažnej sankcie. „Ubezpečujem verejnosť, že sestry na Slovensku nechcú opustiť svojich pacientov, ale dnes nevidíme iné východisko a iný nástroj ako poukázať na to, že situácia v zdravotníctve je veľmi zlá a vôbec sa nezlepšuje, ba naopak stále zhoršuje. Rokovali sme štyri roky, stanovali, písali petície, ale táto vláda nás ignorovala a nezapracovala naše pripomienky,“ konštatovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a. s tým, že sestry a pôrodné asistentky zo zákona nemôžu štrajkovať tak ako napríklad učitelia.
SK SaPA chce zdôrazniť, že organizátorom hromadných výpovedí nejde len o platy, ako to radi zdôrazňujú niektorí politici, ale sestry požadujú to, aby ich bol dostatok a aby pacient mal zabezpečenú kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Ako povedal predseda Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológií a intenzívnej starostlivosti a člen Rady a Prezídia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek PhDr. Milan Laurinc, PhD., dipl. s., sestry v žiadnom prípade nežiadajú zníženie platov, ale chcú zvýšenie miezd každé tri roky, pričom trvajú na zvyšovaní miezd na základe odpracovaných rokov. Sestry chcú, aby sa prijali také účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve, aby sa peniaze využívali efektívne, a aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, lebo inak je pacient ohrozený.Sestier je málo a ak im politici nezabezpečia lepšie pracovné podmienky a náležité platové ohodnotenie, naďalej bude sestier na Slovensku ubúdať. Nedostatok sestier sa prejavuje zníženou kvalitou zdravotnej starostlivosti a ako dokazujú štúdie renomovaných odborných periodík, nedostatok vzdelaných sestier je priamo úmerné aj vyššej miere úmrtnosti pacientov,“ uzavrela prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.
Celkovo k dnešnému dňu v slovenských nemocniciach sestry a pôrodné asistentky odovzdali 1410 hromadných výpovedí. Podľa údajov SK SaPA je v hromadných výpovediach aktuálne 854 sestier a pôrodných asistentiek: Bojnice (90), Dolný Kubín (17), Košice (17), Martin (59), Poprad (4), Považská Bystrica (13), Prešov (321), Trnava (79), Trenčín (53), Trstená (6), Žilina (195).