Sestra už neverí, že sa kauza CT z Piešťan dostane na súd

Pridané dňa: 08.01.2018

Sestra už neverí, že sa kauza CT z Piešťan dostane na súd

(08.01.2018; Sme; mut. , spravodajstvo , s. 4; Ján Krempaský)

Tri dni pred Vianocami trenčianska prokurátorka opäť zrušila obvinenia deviatich aktérov kauzy.

BRATISLAVA. Magdaléna Kovačovičová s lekárom Alanom Suchánkom upozornila na jeseň 2014 na zamýšľanú predraženú kúpu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Po druhom zrušení obvinení deviatich aktérov kauzy už zdravotná sestra a členka správnej rady nemocnice neverí, že sa prípad niekedy riadne vyšetrí. "Myslím si, že už sa to nepodarí dostať na súd," povedala. Deviatich členov manažmentu a správnej rady nemocnice na čele s jej bývalou šéfkou Máriou Domčekovou zbavila obvinení tri dni pred Vianocami trenčianska krajská prokurátorka Monika Piknová. Na rozhodnutie v piatok upozornila bývalá novinárka Júlia Mikolášiková. Kauza piešťanského CT prístroja bola jednou z najväčších za druhej vlády Roberta Fica zo Smeru. Vzdal sa pre ňu svojho kresla šéf parlamentu Pavol Paška, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská aj podpredsedníčka Národnej rady Renáta Zmajkovičová (všetci Smer). Hoci Zmajkovičová bola v nemocnici šéfkou dozornej rady, nikdy nebola obvinená.

Polícia verzus prokuratúra 2:0

"Nebola preukázaná subjektívna ani objektívna stránka konania obvinených," zdôvodnila Piknová svoje rozhodnutie. V žiadnom prípade podľa nej nie je možné konštatovať, že by vedeli, že cena bola nadhodnotená. V rovnakom čase pritom nemocnica v českom Havlíčkovom Brode kupovala v podstate rovnaký tomograf o vyše milión eur lacnejšie. Piešťanská nemocnica chcela prístroj kúpiť za takmer 1,6 milióna eur. Keď na lacnejšie alternatívy na českom trhu v znaleckom posudku v roku 2016 upozornil Gustáv Kasanický z Výskumného ústavu súdneho inžinierstva v Žiline, prvý námestník Generálnej prokuratúry René Vanek povedal, že porovnával nesprávny trh. "Keby som to porovnával s Kambodžou alebo so Severnou Kóreou, tak by som asi uznal, že majú pravdu," reagoval Kasanický. Práve Vanek obvinenia aktérov CT kauzy zrušil v apríli 2016 prvýkrát. A bol to znovu on, kto prípad v rovnaký rok odňal trnavskej krajskej prokuratúre a pridelil trenčianskej. Dôvodom bolo, že trnavský prokurátor neinformoval policajného vyšetrovateľa, že Vanek obvinenia zrušil. Policajní vyšetrovatelia organizátorov kúpy obvinili naposledy v októbri 2017. Aj druhý pokus vyšetriť kauzu však zastavila prokuratúra.

Suchánek: Smer ovplyvňuje vyšetrovanie

"Spôsob vyšetrovania tejto kauzy zase potvrdzuje a dokazuje, ako Smer ovplyvňuje prácu polície a prokuratúry," povedal v sobotu Suchánek. Všetci obvinení členovia správnej rady aj riaditeľkanemocnice boli nominantmi Smeru a ten ich chráni, podotkol. Ministerstvo vedené Zvolenskou ich vymenovalo po voľbách v roku 2012. Šéfku vymenovali dokonca v rozpore so štatútom nemocnice. Keď nemohli nominanti Smeru v rade odvolať Domčekovej predchodcu Roberta Mamrillu, člen rady Michal Straka alias rapper Ego podľa Suchánka navrhol, aby počet členov rady za ministerstvo zvýšili o jedného. Bolo to v rozpore so štatútom. Potom nominanti Smeru prehlasovali Suchánka a Kovačovičovú a zvolili Domčekovú. "Je nehorázne a škandálom samým osebe, že s kritikou záverov prokuratúry prichádza poslanec zo strany OĽaNO Alan Suchánek," odpovedala Ficova hovorkyňa Beatrice Szabóová. Tvrdí, že piešťanský chirurg sám v roku 2012 presadzoval predražené CT. Poslanec sa potom počudoval, že nominanti Smeru v rade, ktorí v roku 2012 odmietli CT s odôvodnením, že "nemocnica nepotrebuje také výkonné a drahé cétečko", hlasovali o dva roky za tomograf drahší ešte o 600-tisíc eur.

FOTO:

Alan Suchánek a nový šéf nemocnice pri novom CT. Nominanti Smeru plánovali o milión drahšie.