Rozhlasová stanica Slovensko: Sestry chcú zmenu systému fungovania domáceho ošetrovania

Pridané dňa: 24.07.2017

Sestry chcú zmenu systému fungovania domáceho ošetrovania

(22.07.2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 1/11; Erik Potocký / Juraj Jedinák)

Juraj Jedinák, moderátor:

"Sestry, ktoré pracujú v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, žiadajú od ministerstva zdravotníctva prepracovať systém ich fungovania, aby pacient pri prepustení z nemocnice dostal informácie o tom, kam sa má obrátiť, ak potrebuje starostlivosť v domácom prostredí. Sestry by uvítali aj možnosť predpisovať napríklad plienky či obväzy. Ministerstvo zdravotníctva na zmenách pracuje a so zástupcami sestier pravidelne rokuje."

Erik Potocký, redaktor:

"Zoznam dostupných agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti by mal pacient dostať už spolu s prepúšťacou správou z nemocnice a ešte v nemocnici by ho mala navštíviť sestra, ktorá sa oňho bude neskôr starať a zoznámiť sa aj s prostredím, kde pacient býva. Prezidentka Komory sestier Iveta Lazorová."

Iveta Lazorová, prezidentka komory sestier:

"Nie je možné, aby sanitka, ktorá preváža pacienta z nemocnice po prepustení ho vyložila pred vchodom do bytovky a nikto sa oňho ďalej nezaujíma."

Erik Potocký:

"Ak pacient zostane bez pomoci, často sa jeho stav zase zhorší, musí sa vrátiť do nemocnice, čo liečbu aj zbytočne predražuje. Neraz totiž ide o nepohyblivých pacientov s preležaninami. Práve preto by sestry uvítali aj možnosť predpisovať niektoré jednoduché zdravotnícke pomôcky, ale aj viac kompetencií. Hovorí sestra Zuzana Maderová."

Zuzana Maderová, sestra pracujúca v agentúre domáceho ošetrovateľstva:

"Aby mohla predpísať plienky, lebo môže sa stať, že pacient má alergickú reakciu, takže mu nevyhovujú tie, ktoré má. Máte zhodnotiť ranu, sestra to vie zhodnotiť, pretože na to máme vzdelanie, ale vy musíte ísť najprv k všeobecnému lekárovi, potom špecialistovi a už sa zase naťahuje ten čas a pritom vy ste na tej konkrétnej návšteve, čiže my to už vieme ošetriť, vieme tam proste niečo dať a doporučiť."

Erik Potocký:

"Ministerstvo zdravotníctva zmenu pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti pripravuje aj v spolupráci s komorou sestier. V praxi už je pilotný projekt v zmysle návrhu komory. Banskobystrická nemocnica napríklad už spolupracuje s konkrétnou agentúrou, ktorá sa po prepustení stará o pacientov. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová."

Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR:

"Výhody to prinesie pre pacienta, ktorý sa bude môcť po stabilizovaní zdravotného stavu ďalej doliečovať v domácom prostredí, kde mu bude poskytnutá potrebná starostlivosť. Pacient tak v nemocnici strávi len nevyhnutne dlhý čas."

Erik Potocký:

"O tom, aké výkony budú môcť sestry robiť, sa stále diskutuje. Rovnako je v hre aj takzvaná rajonizácia, aby každá sestra mala na starosti pacientov z konkrétneho územia. Všeobecná zdravotnápoisťovňa však už od júla zvýšila platby agentúram o dvadsaťpäť percent."