Rozhlasová stanica Lumen: Kritika návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo

Pridané dňa: 03.11.2017

Kritika návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo

(02.11.2017; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 2/21; Júlia Kavecká / Júlia Kavecká)

Júlia Kavecká, moderátorka:

"Sestry a pôrodné asistentky nie sú spokojné s návrhom rozpočtu na rok 2018 pre zdravotníctvo. Podľa nich určené financie nie sú nádejou na lepšiu budúcnosť. Komora sestier upozorňuje na to, že v budúcom roku sa nielenže nebudú výraznejšie zvyšovať platy sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov, ale nepredpokladá sa ani navýšenie ich počtu. Čo to bude znamenať v praxi hovorí prezidentka komory Iveta Lazorová."

Iveta Lazorová, prezidentka komory sestier:

"V praxi to bude znamenať, že naďalej sa budú zhoršovať podmienky slovenských sestier a pôrodných asistentiek, ktoré sú už teraz viac ako vyťažené, čo v skutočnosti donúti ďalšie sestry k odchodu za prácou do zahraničia alebo k zmene povolania. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek za problém návrhu budúcoročného rozpočtu považuje aj to, že najvýraznejšie úspory sa majú dosiahnuť na úkor pacientov."

Júlia Kavecká:

"Komora sestier poukazuje na pokračovanie úsporných opatrení, ktoré môžu mať za následok zníženie kvality a rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Člen predsedníctva komory Milan Laurinc poukazuje na skutočnosť, že mierne zvýšenie rozpočtu je opäť na úkor ekonomicky aktívnych poistencov, od ktorých štát v budúcom roku vyberie viac ako teraz."

Milan Laurinc, člen predsedníctva komory sestier:

"Opakovaným pravidlom sa stáva, že štát sa na konci každého roka tvári veľkoryso a dofinancuje zdravotníctvo zvýšeným odvodom za poistencov štátu. Rozumnejšie by však bolo zvýšiť percento za svojich poistencov už pri plánovaní rozpočtu. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek za negatívum považuje tiež fakt, že vykonosť slovenského zdravotníctva je podľa hodnotenia OECD nízka a neprijímajú sa žiadne systémové opatrenia pre zlepšenie."

Júlia Kavecká:

"Minister zdravotníctva Tomáš Drucker považuje návrh štátneho rozpočtu pre jeho rezort za postačujúci. Tvrdí, že by nemuselo byť potrebné ani dofinancovanie, keďže v zdravotníctve má byť na budúci rok viac peňazí ako tento. Viac finančných zdrojov treba napríklad pre plánované preplácanie ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb, nové fungovanie urgentov v nemocniciach či potrebu dofinancovania ambulantného sektora."