Rádio Regina: Platy sestier v centrách sociálnej starostlivosti

Pridané dňa: 06.12.2017

Platy sestier v centrách sociálnej starostlivosti

(05.12.2017; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 12:00; por. 3/13; Iveta Gombošová, Miriam Dobrotová / Peter Béreš)

Peter Béreš, moderátor:

"Zdravotné sestry pracujúce v zariadeniach sociálnych služieb si sťažujú na nízke platy a nedostatok personálu. Hoci sa starajú o ťažko chorých pacientov a často suplujú aj lekárov, ich mzda je o veľa, a to aj o stovky eur nižšia ako platy kolegýň v nemocniciach. Pomoc takýmto centrám sľubujú teraz ministerstvo práce, ako aj ministerstvo zdravotníctva."

Miriam Dobrotová, redaktorka:

"Bibiána Šimová pracuje v centre sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne v Prievidzskom okrese ako zdravotná sestra. Nástupný plat mala približne štyristoosemdesiat eur. Po pätnástich rokoch zarába len o sto eur viac. Stará sa o ťažko chorých pacientov."

Bibiána Šimová, pracovníčka centra sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne:

"Keby sme nemali túto robotu rady, tak to nerobíme, pretože nedá sa to hodnotiť platovo. Ono je to ozaj len o tej láske k tomu zamestnaniu. Tie podmienky pracovné u nás sú skôr tým sťažené, že nás je málo."

Miriam Dobrotová:

"Na dvadsaťpäť sestier a štyridsaťjeden opatrovateliek je v zariadení dvesto klientov. Sestry v porovnaní s kolegyňami z bojnickej nemocnice sú podľa svojich slov v rovnakej platovej triede, ale zárobok majú nižší. S požiadavkami sestier súhlasí aj riaditeľ centra Róbert Orság."

Róbert Orság, riaditeľ centra sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne:

"Tie mzdy sú neni adekvátne dnešným podmienkam a sú naozaj nízke. Ale my pre to robíme maximum, za posledné štyri roky každý rok dochádza k valorizácii ich platov a takisto ešte aj zriaďovateľ nám dáva navyše k tomu, čo je dojednané vyššou kolektívnou zmluvou."

Miriam Dobrotová:

"V novom roku by sa platy sestier pracujúcich v centrách sociálnej starostlivosti mali zvýšiť vďaka novele o sociálnych službách z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorú parlament schválil minulý týždeň. Dopĺňa hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Michal Stuška."

Michal Stuška, hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR:

"Najväčšou pomocou opatrovateľom a ošetrovateľom, ktorí tam pracujú, je skutočnosť, že pri tom najťažšom stupni odkázanosti, kde je najviac práce s tými klientmi, bude po novom ten príspevok zo štátu až o dvestodvadsať eur vyšší."

Miriam Dobrotová:

"Príspevky z ministerstva práce budú účelovo viazané práve na mzdy. Prezidentka Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová verí, že toto situáciu čiastočne vyrieši."