radio Lumen: Slovenské pôrodné asistentky volajú po zmenách

Pridané dňa: 09.03.2018

Slovenské pôrodné asistentky volajú po zmenách

(09.03.2018; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 10/20; Lucia Pálešová / Lucia Pálešová)

Lucia Pálešová, moderátorka:

"Slovenské pôrodné asistentky volajú po zásadných systémových zmenách, ktoré by umožnili aby pôrody neboli pre ženy strašiakom. Naopak chcú aby z pôrodníc odchádzali spokojné mamičky so zdravými bábätkami. Ako uviedla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová, pôrodná starostlivosť u nás nefunguje tak, ako by mala. Podľa výkonnej riaditeľky združenia Občan, demokracia a zodpovednosť Šarloty Pufflerovej o tom svedčia aj výsledky projektu v ktorom sa pýtali slovenských žien na skúsenosti s pôrodnou starostlivosťou."

Šarlota Pufflerová, výkonná riaditeľka združenia Občan, demokracia a zodpovednosť:

"Treba zmeniť prípravu, vzdelávanie a hlavne treba zmeniť štandardy, hej, lebo my teraz, respektíve ich urobiť lebo my teraz čo máme, to nie sú štandardy, ktoré sú v súlade stým, ako treba tieto robiť, ako to hovorí Svetová zdravotnícka organizácia, organizácie pôrodníkov, atakďalej."

Lucia Pálešová:

"Podľa nej ženám treba v nemocniciach vytvoriť predovšetkým pokojné prostredie, zabezpečiť im súkromie, zaobchádzať s nimi s rešpektom a dostatočne ich o všetkom informovať. Počet pôrodných asistentiek na Slovensku sa od roku 2004 znížil takmer o polovicu a dnes ich komora eviduje iba približne 1700, pričom ich priemerný vek je okolo 50 rokov."