rádio Lumen: Psychicky chorý pacient napadol 5 ľudí

Pridané dňa: 18.12.2017

Psychicky chorý pacient napadol 5 ľudí

(15.12.2017; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 11/24; Ján Heriban / Ján Siman)

Ján Siman, moderátor:

"V Bojnickej nemocnici museli riešiť závažný prípad. Pacient s psychickou diagnózou tam napadol piatich ľudí. Muž zranil svojich spolupacientov aj personál. Jedna osoba po incidente skončila na pozorovaní. Vyšetrovanie prípadu už prevzala polícia. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek tvrdí, že takýmto útokom sa nedá vždy zabrániť, lebo môžu prísť po náhlej zmene psychického stavu pacienta. Nemocnica v Bojniciach informovala, že predtým s útočníkom neboli žiadne problémy. Viac sa o prípad zaujímal Ján Heriban."

Ján Heriban, redaktor:

"Muž sa liečil na psychiatrickom oddelení a po incidente ušiel. Približne kilometer od nemocnice ho zadržala polícia. Námestník liečebno- preventívnej starostlivosti nemocnice v Bojniciach Jozef Kubík."

Jozef Kubík, námestník liečebno-preventívnej starostlivosti nemocnice v Bojniciach:

"To konkrétne bol pacient, ktorý mal problémy s drogami. Je to v štádiu šetrenia políciou aj nami a vyhodnotíme situáciu, potom zaujmeme bližšie stanovisko."

Ján Heriban:

"Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek potvrdila, že okrem fyzických útokov zažívajú zdravotníci aj slovné napádania. Prezidentka Iveta Lazorová vysvetľuje, že niektorým skratom sa dá predísť správnou komunikáciou, inokedy zaúraduje náhla zmena stavu."

Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek:

"Problém je ten, že služb konajúca sestra sa nemá na koho obrátiť, ak sa jej takýto pacient javí. My sme častokrát využívali bezpečnostnú službu, ktorá mala úplne iné úlohy. Ak to nepomohlo, tak sme volali aj políciu."

Ján Heriban:

"Terčom útoku sa viackrát stala aj členka rady a prezídia sesterskej komory Zuzana Haladová. Hovorí, že ide o nečakané situácie, ktoré si pacient na druhý deň nemusí pamätať. Podpisuje sa pod ne vek, zmena prostredia či degeneratívne ochorenia."

Zuzana Haladová, členka rady a prezídia sesterskej komory:

"Sú to skratové reakcie, keď pacient príde do tej situácie, že má už strach o tú svoju osobu, už tou komunikáciou ťažšie to zvládame. Tí ľudia si neuvedomujú tú situáciu."

Ján Heriban:

"Útok v Bojniciach vyšetruje polícia ako prečin ublíženia na zdraví a výtržníctva. V Bojnickej nemocnici sa s podobnými prípadmi stretávajú. Podľa námestníka Jozefa Kubíka, bol posledný útok najvážnejší. Prijali preto mimoriadne opatrenia."