rádio Expres: Zdravotné sestry volajú na pomoc celú koalíciu

Pridané dňa: 25.08.2017

Zdravotné sestry volajú na pomoc celú koalíciu

(24.08.2017; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 12.00; por. 1/3; Mariana Tökölyová / Dominik Matulaj)

Dominik Matulaj, moderátor:

"Ľudia by mali mať svojich lekárov bližšie. Kto ich ale bude ošetrovať, keď sestry bijú na poplach, že ich je stále menej? Na riešenie situácie vyzvali celú koalíciu. Pokračuje Mariana Tökölyová."

Mariana Tökölyová, redaktorka:

"Ministerstvo zdravotníctva chce vytvoriť nové ambulancie v regiónoch. Podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej by malo ísť na jednom mieste aspoň o dvoch všeobecných lekárov, jedného pediatra a špecialistu, prípadne zubára."

Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva:

"Cieľom je inovovať malé zdravotné ambulancie v regiónoch mimo okresných a krajských miest na miestach, kde je menej peňazí a náročnejšie získať aj lekárov."

Mariana Tökölyová:

"O výzvu má zatiaľ záujem viac ako stovka oblastí. Do projektu pôjde z eurofondov 140 miliónov eur. Otázkou však je, či bude pre viac ambulancií k dispozícii aj viac zdravotných sestier. Tie už teraz vyzývajú politikov, aby riešili akútnu situáciu v zdravotníctve. Podľa šéfky Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek minister Tomáš Drucker situáciu doteraz nezastabilizoval. Iveta Lazorová."

Iveta Lazorová, prezidenta Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek:

"Ľudí naozaj trápi zadlžené a korupčné zdravotníctvo. Ľudí netrápi žabomyšia vojna, ktorá sa tu teraz predvádza pred očami verejnosti, a preto vyzývame v mene 40-tich tisícoch sestier, aby naozaj politici sa začali zaoberať problémami občanov, a hlavne problémami zdravotníctva."

Mariana Tökölyová:

"Zákon, ktorý má riešiť kompetencie sestier a zdravotníckych asistentov zatiaľ hotový nie je. Ministerstvo na ňom pracuje."

Zuzana Eliášová:

"Aktuálne finalizujeme legislatívny návrh, ktorý bude jasne definovať kompetencie všetkých zdravotníckych pracovníkov vrátane sestier. Zdravotnícki asistenti tak doplnia činnosti na oddeleniach, čím sa vytvorí priestor napríklad na ďalšie štúdium sestry."

Mariana Tökölyová:

"Zmeny sa majú dotknúť aj pracovného prostredia či odmeňovania."