Rádio Expres: Vláda dnes odobrila návrh budúcoročného rozpočtu

Pridané dňa: 08.10.2015

Vláda dnes odobrila návrh budúcoročného rozpočtu

(07.10.2015; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 12.00; por. 1/6; Zuzana Gajdošíková / Pavel Vrbičan)

Pavel Vrbičan, moderátor:

"Vláda odovzdá krajinu v lepšom stave, ako ju dostala z rúk Radičovej vlády. Takto hodnotí schválený návrh rozpočtu premiér Robert Fico. Opozícia ale tvrdí, že vláda manipuluje s číslami. Viac Zuzana Gajdošíková."

Zuzana Gajdošíková, redaktorka:

"Vláda dnes schválila návrh rozpočtu pre rok 2016. Minister financií Peter Kažimír potvrdil, že deficit pôjde pod 2 percentá."

Peter Kažimír, (Smer-SD), minister financií:

"Dlh bude ďalej postupne klesať. V tomto roku predpokladám, že klesne niekde na úroveň k 53 percentám, v budúcom roku k 52, a postupne ten prognózovaný rok 2018 by mal znamenať pokles pod hranicu 49."

Zuzana Gajdošíková:

"Najviac z rezortov dostane ministerstvo obrany - 880 miliónov eur a ministerstvo spravodlivosti 350 miliónov eur. Dôvodom je fakt, že tieto rezorty nečerpajú peniaze z eurofondov. Rozpočet ráta aj s vládnymi sociálnymi balíčkami. Napríklad 30 miliónov eur pôjde na zatepľovanie domov pre domácnosti, milióny dostanú málo rozvinuté okresy a 77 miliónov eur je určených na nižšiu DPH na vybrané potraviny."

Robert Fico, (Smer-SD), predseda vlády:

"Vo verejnej správe porastú všetkým zamestnancom, ide o niekoľko stotisíc zamestnancov, porastú mzdy o 4 percentá. Rozpočet ráta aj s ďalšími opatreniami, je to nárast platov zdravotných sestier,zdravotníckych pracovníkov."

Zuzana Gajdošíková:

"Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová ale tvrdí, že už teraz je jasné, že zvyšovanie miezd nie je pre ne finančne kryté."

Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek:

"Avizovaných 56 miliónov určite nebude stačiť na vykrytie ani tejto situácie, ktorá tu je, nieto ešte na navýšenie platov zdravotníckych pracovníkov."

Zuzana Gajdošíková:

"20 miliónov eur pôjde aj na riešenie migračnej krízy, najmä na ochranu schengenskej hranice. Opozícia návrh rozpočtu kritizuje. Miloš Moravčík z KDH tvrdí, že vláda najprv ľuďom zvýši dane a odvody, a potom im dáva sociálne balíčky."

Miloš Moravčík, (KDH), poslanec NR SR:

"Rozpočet na rok 2016 je rozpočtom manipulácie so sociálne slabšími. Vláda cez vysoké dane najprv robí z ľudí sociálne slabších a potom sa ich snaží získať za pár eur, čo im pošle naspäť."

Zuzana Gajdošíková:

"Podľa Ivana Švejnu z Mostu-Híd je aktuálny návrh rozpočtu najlepší, aký druhá Ficova vláda mala. Kritizuje však postoj rozpočtu k seniorom a k ich dôchodkom."

Ivan Švejna, (Most-Híd), poslanec NR SR:

"Valorizácia bude pre seniorov len o 1,9 eura a pokiaľ sa nezmení spôsob valorizácie, sa môže stať, že tá valorizácia bude okolo nuly. Ja si myslím, že to je skutočne nedôstojné pre našich seniorov."

Zuzana Gajdošíková:

"Rozpočet na rok 2016 musí odobriť ešte parlament. Očakáva sa, že sa tak stane do konca novembra."