rádio Expres: Nedostatok zdravotných sestier

Pridané dňa: 13.07.2017

Nedostatok zdravotných sestier

(12.07.2017; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 12.00; por. 1/6; Tomáš Škarba / Dominik Matulaj)

Dominik Matulaj, moderátor:

"Zo zdravotníctva nám vlani odišlo 1158 sestier a pôrodných asistentiek a dos systému ich vstúpilo iba 408. Komora sestier opäť poukazuje na nevyhovujúce podmienky, v akých sestričkypracujú. Viac informácií má Tomáš Škarba."

Tomáš Škarba, redaktor:

"Slovenské sestry majú po svojich kolegyniach z Maďarska najnižšie platy v Európskej únii, uvádza to komora sestier a pôrodných asistentiek, ktorá dlhodobo upozorňuje na nedostatok sestier v našom zdravotníctve. Kvalifikované sestry nielenže odchádzajú pracovať do zahraničia, ale neustále klesá aj záujem mladých ľudí o sesterské povolanie. Zuzana Haládová z komory sestier poukazuje, že študenti už počas praxe vidia, že sestry sú unavené, majú veľa nadčasových hodín a že pracujú v nevyhovujúcich podmienkach."

Zuzana Haládová, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek:

"Je totiž ťažké predchádzať nozokomiálnym nákazam v zariadeniach, kde sa nachádzajú plesnivé steny, alebo predchádzať vzniku preležanín na posteliach, ktoré sú zastaralé, nepolohovateľné a častokrát aj hrdzavé."

Tomáš Škarba:

"Komora tiež poukazuje, že zahraničné pracovné agentúry chodia do našich škôl a zazmluvňujú si našich študentov, keďže im v porovnaní so Slovenskom ponúkajú neporovnateľné podmienky v moderných nemocniciach, nemajú motiváciu zostať pracovať doma."