Plus jeden deň: Nová ministerka má zdravotnícky biznis v rodine

Pridané dňa: 22.03.2018

Nová ministerka má zdravotnícky biznis v rodine

(22.03.2018; Plus jeden deň; AKTUÁLNE , s. 2,3; fd)

Andrea Kalavská (40), navrhnutá na post šéfky rezortu zdravotníctva, je odborníčka, no ušla sa jej aj tvrdá kritika

Je to odborníčka, ale už teraz sa ukazuje jej odvrátená tvár, ktorá nie je každému po chuti. Problémom budúcej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (40) môžu byť najmä jej blízki príbuzní, ktorí sú aktívni v zdravotníckom biznise. Na meno novej šéfke rezortu nevedia prísť ani zdravotné sestry.

Pravá ruka Druckera má na ministerstve zdravotníctva na starosti sekciu zdravia a liekovú politiku. Lenže práve pre lieky sa dostala do podozrenia z konfliktu záujmov. Jej manžel Erich Kalavský robil manažéra vo farmaceutickej firme Pfizer, na čo upozornil začiatkom tohto roka denník SME. Lieková politika štátu je pritom pre farmaceutické firmy rozhodujúcim zdrojom biznisu. Hoci Kalavský zo spomínanej spoločnosti odišiel na vlastnú žiadosť krátko po tom, ako sa jeho žena stala štátnou tajomníčkou ministerstva, tiene podozrenia zostali. "Post šéfa liekovej politiky by mal zastávať človek bez akýchkoľvek väzieb na farmafirmy, a pritom odborník v danej oblasti," povedal šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. To však nie je všetko. Ďalším sporným príbuzným budúcej ministerky je jej svokor Jozef Kalavský. Jeho niekdajšia firma ešte v roku 2010 dodala do štátnej nemocnice a na lekársku fakultu predražené ultrazvuky za vyše 630-tisíc eur za kus. Pritom nemocnicav Česku zaplatila za rovnaký prístroj len 255-tisíc eur. Jozefa Kalavského navyše súdia v Česku aj v ďalšej kauze. Je podozrivý, že dal úplatok riaditeľovi nemocnice. "Je mi to ľúto, ja som si brala manžela, ktorý má nejakého otca," komentovala to Kalavská. Odborník na zdravotníctvo Dušan Zachar tvrdí, že tieto prepojenia nemusia novú ministerku hneď diskvalifikovať, ale sú varovaním. "Bolo by dobré, keby nová ministerka verejne deklarovala, hoci aj nad rámec zákona, všetky potenciálne konflikty záujmov a rodinné prepojenia," hovorí analytik inštitútu INEKO. Väčším problémom podľa neho je, že ministri zdravotníctva sa menia ako na bežiacom páse. Proti nominácii Kalavskej na post ministerky zdravotníctvazdravotné sestry. "Jej pôsobenie v pozícii štátnej tajomníčky nijako neprispelo k zlepšeniu stavu slovenského zdravotníctva," píše vo vyhlásení Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Sestry tiež tvrdia, že za rozhodovaním Kalavskej nie je odborná argumentácia, ale politické vplyvy a záujmové skupiny. Budúca ministerka ich názor rešpektuje. Odkázala, že sa bude viac snažiť. fd, FOTO: Matej Jankovič

Kto je Andrea Kalavská (40)

Absolvovala štúdium medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je docentkou a má aj titul PhD. Absolvovala špecializačné skúšky v odboroch vnútorné choroby a tropická medicína. Ako lekárka pôsobila aj v zahraničí, v krajinách ako Južný Sudán, Kambodža, Haiti či Kirgizsko. Pred nástupom do funkcie štátnej tajomníčky MZ SR bola lekárkou na internej klinike na bratislavských Kramároch. Má za sebou bohatú publikačnú a prednáškovú činnosť doma aj v zahraničí. Je vydatá a má jedno dieťa.