Ministerstvo zdravotníctva predložilo novelu zákona upravujúca platy zdravotníkov

Pridané dňa: 09.07.2015

Ministerstvo zdravotníctva predložilo novelu zákona upravujúca platy zdravotníkov

(06.07.2015; www.sme.sk; Z domova, 19:40, s. -; Redakcia)

Zákon sa bude týkať iba štátnych zdravotníckych zariadení, čo sa nepáči odborárom ani stavovským organizáciám.

BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) posunulo v pondelok do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona, ktorou chce upraviť odmeňovanie zdravotníkov.

Tak, ako avizovalo, bude sa týkať iba štátnych zdravotníckych zariadení, čo sa nepáči zdravotníckym odborárom ani stavovským organizáciám. Desiatok nemocníc sa tak zmena nedotkne.

Právna norma upravuje mzdy 24 zdravotníckych profesií v nemocniciach ako farmaceut, sestra, zdravotnícky laborant či sanitár s výnimkou lekárov.

Návrh stanovuje minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy podľa vzoru úpravy platov lekárov. Napríklad sestra má mať rovnako ako verejný zdravotník či fyzioterapeut základnú zložku mzdy najmenej vo výške 0,81 násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve spred dvoch rokov.

Zástupcovia zdravotníkov dlhodobo žiadali zákon pre všetky zdravotnícke zariadenia tak, ako je to v prípade lekárov. Šéf Slovenského odborovému zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay už avizoval, že na požiadavke trvajú a v prípade potreby sú odbory pripravené obrátiť sa aj na poslancov.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek označila kroky ministerstva za aroganciu, keďže minister Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) sa s nimi k problematike nestretol.

Rezort zdravotníctva pracoval na právnej úprave miezd všetkých zdravotníkov mesiace, pôvodne ju chcel presadiť už vlani. "Ministerstvo môže ovplyvniť zmeny len v zdravotníckych zariadeniach, na ktoré má priamy dosah," povedal Čislák.

http://s.sme.sk/r-rss/7900361/www.sme.sk/ministerstvo-zdravotnictva-predlozilo-novelu-zakona-upravujuca-platy-zdravotnikov.html