List od sestry Ľ. Eliášovej

Pridané dňa: 16.01.2016

List od sestry Ľ. Eliášovej

Pozdravujem, Pán Minister,

Chcem sa Vás opýtať. Prečo ste tak slepý? Prečo neustále dookola opakujete, že zdravotná starostlivosť je v poriadku, že nemocnica funguje a je pripravená pre všetkých pacientov, ktorí sa na ňu s dôverou, podotýkam s DôVEROU obrátia. Prečo tak odporne a do éteru klamete a zavádzate pacientov? Urážate ich tým.

Nás neoklamete, uvedomte si to, my v týchto nemocniciach pracujeme, poniektorí už aj 30 rokov. My vieme ako vyzerá normálna starostlivosť o pacienta, aj keď v poddimenzovaných stavoch sestier, že na nich niekedy, bohužiaľ, ani nemáme čas.
My vieme dokonca aj ako funguje nemocnica práve teraz, keď nastal čas, že do práce nenastúpila len tretina sestier. Čo bude, keď nás nepríde 330? Vy to dobre viete, prečo neustále tak KLAMETE? Ja tomu nerozumiem.

Vysvetlite potom pacientom, prečo ich posielajú lekári domov? Prečo im odkladajú operácie? Prečo na nich nemajú čas, lebo je v nemocnici chaos a panika? Prečo ich rozhadzujú po celej nemocnici, aby boli aspoň v priestoroch takých, kde sú sestry? Prečo ich prevážate mimo Prešov?

To nieje preto, že my, sestry, sme sa na nich vykašľali, že sme ich nechali napospas, že sme necitlivé a hlúpe sestry, ktoré si pacienta nevážia. Nie, to je práve naopak. Práve preto, že si ich natoľko vážime, sme zvolili taktiku, aby ste videli ako to vyzerá, keď nás do práce nepríde len tretina. A je smutné a nepochopiteľné ako vy minister, nie vedy, ani kultúry, ale minister ZDRAVOTNÍCTVA toto viete a môžete dopustiť, spolu s vašimi kolegami, politikmi.

Ako môžete dopustiť to, že my toľké roky ťaháme, pracujeme so všetkých síl, zastupujeme sa ako sa len dá, aby pacient neostal v ohrození, keď ochorie kolegyňa a pod., my toľkokrát odchádzame na najväčšie sviatky v roku od svojich rodín, a so slzami v očiach pozeráme na svoje maloleté deti, keď rozbaľujú darčeky a kričia : „ MAMI, NECHOĎ ZASE DO ROBOTY! OSTAŇ S NAMI DOMA ASPOŇ RAZ “ Ale my musíme odísť, k PACIENTOVI, lebo aj on nás rovnako potrebuje.... Mohla by som tu písať aj knihu z toho všetkého, čo my musíme, a VY? VY NEMUSÍTE NIČ?
Vám je všetko jedno? Vy naozaj ešte neveríte, že už nadišiel ten čas, že sestra už nebude len nejaká rohožka do ktorej si každý poutiera nohy, počnúc poisťovňami, cez lekárov až po pacienta?

Vy naozaj nevidíte, že do Čiech nieje až tak ďaleko a už tam máme kopec spolužiačok či známych?
Že do Rakúska, či Nemecka chodia dokonca osobné spoje, ktoré nás dovezú priamo „ DO ROBOTY“ A my si dokonca nemusíme robiť ani opatrovateľský kurz, ako obyčajné ženy.

My jednoducho nasadneme 1.2. do auta a ideme na 2 týždne v kuse do práce starať sa o jedného jediného pacienta ( nie o 15 – 30 pacientov ) a prídeme s pekným balíkom peňazí na krásne 2 týždne domov. Zarobíme za 2 týždne 3 až 4 násobok našej terajšej mzdy, a budeme 2 totálne celé týždne doma so svojou rodinou, čo naozaj určite veľmi ocenia. Veď už pochopte, že bez našej práce ste stratení !
A ak ste už tak vyhoreli, vy všetci tam …. tak aspoň, prosíme vás, N E K L A M T E !!!
NEKLAMTE A NEOSOČUJTE !!!

Neklamte celý slovenský národ, a nerobte hanbu sami sebe.

Ľudka