Hromadné výpovede v ďalších dvoch nemocniciach

Hromadné výpovede v ďalších dvoch nemocniciach

Pridané dňa: 23.12.2015

Hromadné výpovede v ďalších dvoch nemocniciach

Bratislava 23. 12. 2015 – Do hromadných výpovedí v slovenských nemocniciach je už zapojených deväť nemocníc. Najnovšie podali výpovede sestry a pôrodné asistentky aj v Trstenej a Dolnom Kubíne a pridali sa tak ku kolegyniam z Horného Považia a Oravy.
Dokopy tak v slovenských nemocniciach sestry a pôrodné asistentky k dnešnému dňu už podali 1 397 hromadných výpovedí. „Dnes podalo výpoveď 17 sestier v Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ladislava Nádašiho Jégeho Dolný Kubín a šesť sestier v Nemocnici s poliklinikou Trstená,” konštatoval riaditeľ kancelárie a člen Rady a člen Prezídia PhDr. Milan Laurinc, PhD., dipl. s. s tým, že aj po stiahnutí niekoľkých výpovedí je stále 1079 aktívnych hromadných výpovedí.
SK SaPA podľa neho odporúča sestrám a pôrodným asistentkám vo výpovediach, aby komunikáciu s nadriadenými pracovníkmi ohľadom výpovedi nechali na právnika SK SaPA, ktorému dali mandát na vyjednávanie v ich mene, a tým sa zároveň vyhli neúmernému psychickému nátlaku.
Hromadné výpovede spustili sestry zo Žiliny v stredu 25. novembra 2015, keď prvých 200 dalo výpovede. Následne v piatok 27. novembra odovzdali 382 výpovedí vo Fakultnej nemocnici v Prešove a 92 výpovedí v bojnickej nemocnici. Dňa 30. 11. 2015 padli hromadné výpovede vo Fakultnej nemocnici Košice (64), v Trnave (106) a v Poprade (120). Ďalších 189 hromadných výpovedí podali sestry 7. 12. vo Fakultnej nemocnici Trenčín a 9. 12. v Univerzitnej nemocnici v Martine (163).
Sestry a pôrodné asistentky na Slovensku požadujú len tri požiadavky. Zákon o odmeňovaní musí platiť pre všetkých zdravotníkov. Je potrebné zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a taktiež zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe.