Galavečer Biele srdce: Ocenili sa zdravotné sestričky i pôrodné asistentky

Pridané dňa: 13.05.2017

Galavečer Biele srdce: Ocenili sa zdravotné sestričky i pôrodné asistentky

(13.05.2017; www.zenskyweb.sk; , , s. -; SITA)

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier na celonárodnej úrovni ocenila 31 sestier a pôrodných asistentiek.

Desiaty ročník slávnostného odovzdávania ocenenia Biele srdce sa uskutočnilo pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku.

Na galavečeri sa v tomto roku zúčastnilo 250 sestier a pôrodných asistentiek z celého Slovenska. "Pri našej práci sa stretávame s radosťou z príchodu nového človeka na svet, či z návratu chorého do reálneho života, no stretávame sa aj s bolesťou a utrpením, smrťou a ľahostajnosťou. Sme potrebné, ale neviditeľné. Málokto si uvedomuje, aké ťažké je poskytnúť starostlivosť naraz pätnástim či dvadsiatim pacientom, potešiť ich úsmevom či povzbudzujúcimi slovami a odchádzať z práce s plnou hlavou starostí, či sme všetko urobili tak, ako sme mali a na nič nezabudli," konštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

Foto: Ramon Leško

Foto: Ramon Leško

Ocenením Biele srdce sa chce komora poďakovať všetkým sestrám na Slovensku za ich prácu. Prezidentka zároveň verí, že sestry a pôrodné asistentky na Slovensku sa čoskoro dočkajú aj patričného spoločenského uznania, ktoré si zaslúžia. Komora na celonárodnej úrovni ocenila 19 sestier v kategórii Sestra a pôrodná asistentka v praxi, z toho 15 sestier a 4 pôrodné asistentky, šesť sestier v kategórii Sestra a pôrodná asistentka - manažérka a päť sestier v kategórii Sestra a pôrodná asistentka - pedagóg.

Mimoriadne ocenenie Biele srdce získala Anna Eliašová. Ako povedal člen Prezídia a Rady SK SaPA Milan Laurinc, profesorka celý život zasvätila vzdelávaniu iných, seba nevynímajúc - pôvodným povolaním pôrodná asistentka s vysokoškolským vzdelaním vo všetkých stupňoch. V januári 2009 bola prezidentom SR vymenovaná za profesorku ošetrovateľstva.

Foto: Ramon Leško

Foto: Ramon Leško

Foto: Ramon Leško

Prezident SR Andrej Kiska prijal ocenené sestry a pôrodné asistentky už vo štvrtok 11. mája. Ocenenie Biele srdce je podľa hlavy štátu ten najvýstižnejší názov, lebo práca sestier je hlavne o srdci. Kiska vyzdvihol náročnosť práce sestier a pôrodných asistentiek. Ako ďalej povedal, sestier je málo, sú nedocenené a často kritizované.

Ocenenie Biele srdce je symbolom starostlivosti, poznania a ľudskosti. Celosvetový symbol Biele srdce bol oficiálne zvolený v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier. Tvar srdca je prejavom humánnej komunikácie a pomoci a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti. Na celom svete sa Medzinárodný deň sestier slávi 12. mája ako spomienka na narodenie priekopníčky ošetrovateľstva a povolania sestry Florence Nightingalovej z Veľkej Británie.

http://slovenka.zenskyweb.sk/clanok/37005-galavecer-biele-srdce-ocenili-sa-zdravotne-sestricky-i-porodne-asistentky