denník SME: Nespokojnosť sestier rastie, Drucker za rok podľa nich neurobil nič

Pridané dňa: 25.08.2017

Nespokojnosť sestier rastie, Drucker za rok podľa nich neurobil nič

(24.08.2017; www.domov.sme.sk; Domov, , s. -; SITA)

V slovenskom zdravotníctve chýbajú zdravotné sestry.

BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker má už rok na svojom pracovnom stole návrh Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) na Slovensku, no doteraz nie je schválený jediný konkrétny návrh, ktorý by stabilizoval akútny nedostatok personálu v slovenskom zdravotníctve.

Upozornili na to vo štvrtok na tlačovej konferencii predstavitelia SK SaPA, ktorí vyzývajú šéfa rezortu zdravotníctva, aby už konečne začal konať a riešiť vážnu situáciu s nedostatkom slovenských sestier.

Nedostatok sestier

Prezidentka komory sestier Iveta Lazorová pripomenula, že zástupcovia komory sa s ministrom od jeho nástupu stretli štyrikrát, naposledy tento rok v januári.

Na pracovnom stretnutí v auguste v roku 2016 mu pomenovali kľúčové problémy v ošetrovateľstve a odovzdali návrh komory na riešenie nedostatku sestier a pôrodných asistentiek.

"Vyzývam koaličných partnerov, aby prestali s nezmyselnými žabomyšími vojnami a začali spoločne riešiť slovenské zdravotníctvo, ktoré sa týka každého občana na Slovensku. Slovákov trápi zadlžené a korupčné zdravotníctvo, rozpadajúce sa zdravotnícke zariadenia a nedostatok sestier a pôrodných asistentiek," uviedla Lazorová.

Hlavnými dôvodmi nedostatku sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku sú podľa Lazorovej zlé pracovné podmienky a nedostatočné odmeňovanie, a preto je potrebné bezodkladne stabilizovať situáciu so sestrami a zároveň zatraktívniť toto povolanie.

Komora dlhodobo upozorňuje na nedostatok sestier a pôrodných asistentiek v slovenskom zdravotníctve.

Nespokojnosť rastie

Ako povedala členka Prezídia a Rady SK SaPA Zuzana Haladová, do roku 2020 bude podľa štatistík Európskej komisie na trhu práce EÚ chýbať takmer 1,5 milióna zdravotníckych pracovníkov, z toho takmer 500 tisíc sestier.

Tento nedostatok sa podľa nej snažia jednotlivé krajiny riešiť zlepšovaním pracovných podmienok pri výkone povolania, zavedením rôznych systémových motivačných prvkov, benefitov a v neposlednom rade úpravou mzdy.

"Nespokojnosť sestier narastá, pretože je ich nedostatok, sú preťažené a slabo ohodnotené. Obávame sa, že nám sestry a pôrodné asistentky budú odchádzať za lepšími pracovnými podmienkami do zahraničia v ešte väčšom počte, ako je tomu teraz, aj pre slabé finančné ohodnotenie. Už teraz nám na Slovensku chýba viac ako 12 tisíc sestier, pričom vývoj je dlhodobo nepriaznivý," dodala Haladová.

Návrhy komory sestier

SK SaPA pred rokom navrhla ministrovi zdravotníctva deväť motivačných a stabilizačných opatrení. Ako povedal člen Prezídia a Rady komory Milan Laurinc, aby bolo možné stabilizovať situáciu so sestrami v slovenskom zdravotníctve a zatraktívniť toto povolanie, v prvom rade je potrebné upraviť mzdy sestier a pôrodných asistentiek a zlepšiť ich pracovné podmienky.

Komora odporúča podporovať zamestnávanie sestier, ktoré z rodinných, zdravotných, či iných dôvodov nie sú ochotné, či nemôžu pracovať na plný úväzok u zamestnávateľa flexibilnými možnosťami práce v súlade so Zákonníkom práce.

"Navrhli sme taktiež kontrolovať dodržiavanie obsadenia počtu sestier a pôrodných asistentiek na jednotlivých oddeleniach, kontrolu dodržiavania nariadenia vlády o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania so zameraním aj na riadenie ošetrovateľskej praxe, zjednodušenie vedenia ošetrovateľskej dokumentácie či zavedenie kreditového príplatku v súvislosti s povinnosťou sústavného vzdelávania," pripomenul Laurinc.

Prvé kroky

Prezidentka víta prvé kroky ministerstva rozšíriť kompetencie v rámci plánovanej novely zákona o zdravotnej starostlivosti, avšak poukazuje na viaceré nedostatky tohto návrhu.

"V prvom rade chcem povedať, že toto opatrenie sa nebude týkať všetkých sestier, ale len niektorých, takže nemôžeme hovoriť o stabilizácii sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku," upozornila Lazorová.

V druhom rade prezidentka konštatovala, že doteraz nikde komora nepočula o tom, ako budú sestry odmenené za to, že budú vykonávať nové činnosti.

https://domov.sme.sk/c/20633756/nespokojnost-sestier-rastie-drucker-za-posledny-rok-podla-nich-neurobil-nic.html