denník Plus Jeden deň: Sestrám už došla s Druckerom trpezlivosť: Slová, ktoré sa ministrovi nebudú čítať ľahko!

Pridané dňa: 25.08.2017

Sestrám už došla s Druckerom trpezlivosť: Slová, ktoré sa ministrovi nebudú čítať ľahko!

(24.08.2017; www.pluska.sk; Rady a tipy, , s. -; fd)

Zdravotných sestier je málo, sú preťažené a majú nízke platy. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker s tým podľa nich už rok nič nerobí.

Šefovi rezortu zdravotníctva Tomášovi Druckerovi sestry vyčítajú nečinnosť. Autor - TASR

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker má už rok na stole návrh Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, no doteraz nie je schválený jediný konkrétny návrh, ktorý by stabilizoval akútny nedostatok personálu v slovenskom zdravotníctve. Komora sestier preto vyzýva šéfa rezortu zdravotníctva, aby už konečne začal konať a riešiť túto vážnu situáciu v slovenskom zdravotníctve.

ODHALENIE o eurofondoch v zdravotníctve: Štátne nemocnice neuvidia z miliónov ani cent!

Hlavnými dôvodmi nedostatku sestier sú podľa šéfky komory sestier Ivety Lazorovej zlé pracovné podmienky a ich nedostatočné odmeňovanie, a preto je potrebné bezodkladne stabilizovať situáciu so sestrami a zároveň zatraktívniť toto povolanie.

Špinavosti okolo voľby novej šéfky komory sestier: Na dôležitý snem vraj nahnali len vyvolených!

Platy slovenských sestier stále nedosahujú ani priemerné zárobky v národnom hospodárstve. "Nespokojnosť sestier narastá, pretože je ich nedostatok, sú preťažené a slabo ohodnotené. Obávame sa, že nám sestry a pôrodné asistentky budú odchádzať za lepšími pracovnými podmienkami do zahraničia v ešte väčšom počte, než je tomu teraz, aj kvôli slabému finančnému ohodnoteniu. Už teraz nám na Slovensku chýba viac než 12 000 sestier, pričom vývoj v počte sestier a pôrodných asistentiek je dlhodobo nepriaznivý," povedala členka Prezídia a Rady komory sestier Zuzana Haladová.

Sestry poriadne naložili Druckerovi: Kritika, ktorú len tak nepredýcha!

Komora odporúča podporovať zamestnávanie sestier, ktoré z rodinných, zdravotných, či iných dôvodov nemôžu pracovať na plný úväzok, navrhuje tiež kontroly dodržiavania obsadenia počtu sestierna jednotlivých oddeleniach, zjednodušiť vedenie ošetrovateľskej dokumentácie, či zaviesť kreditový príplatok v súvislosti s povinnosťou sústavného vzdelávania.

Neuveriteľné! Milióny eur pre nemocnice sa minuli na koncerty a stretnutia papalášov!

Jediný krok ministerstva, ktorý komora víta, je rozšírenie kompetencie v rámci plánovanej novely zákona o zdravotnej starostlivosti, avšak aj pri tomto návrhu poukazuje na viaceré nedostatky. "Toto opatrenie sa nebude týkať všetkých sestier, ale len niektorých, takže nemôžeme hovoriť o stabilizácii sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku,"upozornila Lazorová. V druhom rade prezidentka konštatovala, že doteraz nikde komora nepočula o tom, ako budú sestry odmenené za to, že budú vykonávať nové činnosti.

http://www.pluska.sk/rady-tipy/sestram-dosla-druckerom-trpezlivost-toto-ministrovi-nebude-citat-lahko.html