Aktualne.sk: Zdravotné sestry sa tešia na zvýšenie platov. Je to len kvapka v mori, upozorňuje komora

Pridané dňa: 12.12.2017

Zdravotné sestry sa tešia na zvýšenie platov. Je to len kvapka v mori, upozorňuje komora

(11.12.2017; www.aktualne.sk; aktualne.sk, , s. -; TASR)

BRATISLAVA - Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) víta avizované zvyšovanie miezd pre sestry s pokročilou praxou, vyšším vzdelaním a kompetenciami. Stále však trvá na zvyšovaní platov všetkým sestrám v systéme.

Minister Drucker pracuje v spolupráci so sesterskou komorou na zmene kompetencií sestier. Archívne foto Zdroj -Matej Kalina

"Spomínaná zmena je jeden z motivačných a stabilizačných nástrojov, ktorý reflektuje na požiadavky praxe a smerovanie ošetrovateľstva. No ide len o kvapku v mori a nie o koncepčné riešenie, ktoré by malo zvýšiť počet sestier v systéme zdravotnej starostlivosti," povedala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

S jej tvrdením súhlasia i sesterské odbory, ktoré žiadajú rast miezd pre všetky sestry. "Naďalej budeme od ministra zdravotníctva Tomáša Druckera požadovať, aby mali sestry a pôrodné asistentky garantovanú mzdu aj na základe rokov praxe ako v okolitých krajinách," doplnila Lazorová.

Sestry s najmenej päťročnou praxou, vyšším vzdelaním a kompetenciami budú od júla budúceho roka dostávať vyššie mzdy, schválili nedávno poslanci v parlamente v novele zákona o zdravotnejstarostlivosti. Týkať sa to bude tých s druhým stupňom vzdelania v odbore ošetrovateľstvo. Pôjde najmenej o 1,00-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v slovenskom hospodárstve spred dvoch rokov.

Zaslúžili by si viac

"Vítame to, no takéto sestry by si zaslúžili ešte viac," povedal Milan Laurinc, člen Rady a Prezídia SKSaPA. Drucker však prízvukuje, že oproti súčasnosti ide takmer o 20-percentný nárast. Komora hovorí, že za plánovanú vyššiu zodpovednosť sa takýmto sestrám zvýši plat o 40 eur, čo nie je podľa nich až tak silná motivácia. Zvýšenie by sa podľa nej malo dotknúť 4-tisíc až 5-tisíc sestier.

Na požiadavku komory a odborov zvýšiť mzdy všetkým sestrám rezort zdravotníctva odpovedal, "že v prvom kroku treba definovať kompetencie sestier a následne vzniká priestor na diskusiu o náraste mzdového ohodnotenia, tak ako to bolo v prípade sestier s pokročilou praxou". Novela zákona, ktorú poslanci v parlamente nedávno schválili, nie je podľa rezortu zdravotníctva komplexná úprava systému odmeňovania.

Ministerstvo zdravotníctva pracuje v spolupráci so sesterskou komorou na zmene kompetencií sestier. Konkrétny návrh právomocí rezort ešte nepredložil do medzirezortného pripomienkového konania, podľa jeho plánov by však mohli byť v praxi platné v priebehu budúceho roka.

-END

https://aktualne.atlas.sk/slovensko/zdravotnictvo/zdravotne-sestry-tesia-zvysenie-platov-je-kvapka-mori-upozornuje-komora.html