Aktualne.sk: Do zdravotníctva príde 100 miliónov eur. Dofinancovanie vítajú neštátne nemocnice aj sestry

Pridané dňa: 06.10.2017

Do zdravotníctva príde 100 miliónov eur. Dofinancovanie vítajú neštátne nemocnice aj sestry

(05.10.2017; www.aktualne.sk; aktualne.sk, , s. -; TASR)

BRATISLAVA - Zdravotníctvo by sa malo v tomto roku dofinancovať 100 miliónmi eur cez vyššie zdravotné odvody za štátnych poistencov. K takémuto kroku sa pristúpilo po dohode s ministerstvom financií.

Ilustračné foto Zdroj -Matej Kalina

Malé a stredné nemocnice vítajú plánované dofinancovanie zdravotníctva v tomto roku sumou 100 miliónov eur. "Z nášho pohľadu to znamená, že nemocnice budú pokračovať v takom istom poskytovaní zdravotnej starostlivosti ako doposiaľ," povedal dnes na tlačovej konferencii šéf Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko.

Neštátne nemocnice, ktorých ANS združuje 74, sú podľa jeho slov s dofinancovaním spokojné. Drvivá väčšina z nich sa tak nebude musieť zadlžovať, priblížil Petko. Tvrdí, že dofinancovanie zabezpečí aj sociálny zmier, keďže zmluvy so zdravotnými poisťovňami budú pokračovať ako doteraz. Potvrdiť to mali aj stredajšie (4.10.) vzájomné rokovania.

Stáva sa to pravidlom

Dofinancovanie víta aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Upozornila však, že takéto financovanie nie je zdravé.

Zneužívať pohotovosti sa neoplatí. Poplatky v nemocniciach sa zvýšia

"Dofinancovanie sa stalo už takmer pravidlom, čo svedčí o zlom rozpočtovaní, respektíve o fakte, že zdravotníctvo si žiada viac prostriedkov, než je vláda ochotná doňho naliať. Do istej miery to má za cieľ držať poskytovateľov v neistote a nútiť tak znižovať výdavky, avšak v konečnom dôsledku sa aj tak pristúpi k navýšeniu prostriedkov, pretože poskytovatelia avizujú platobnú neschopnosť a hrozbu prepúšťania zamestnancov," uviedla šéfka komory Iveta Lazorová.

Nevyhnutný krok

Všeobecná zdravotná poisťovňa predpokladá, že táto suma pokryje existujúce nároky poskytovateľov do konca tohto roka, potvrdila jej hovorkyňa Viktória Vasilenková.

"Dofinancovanie sektora bolo nevyhnutné, pretože už počas celého roka nebol krytý nárast nákladov napríklad v nemocničnom segmente," poznamenal PR špecialista Dôvery Matej Štepianský. Union zdravotná poisťovňa si chce s hodnotením dofinancovania počkať na to, kým sa naozaj potvrdí.

Pomôžu vyššie odvody

Zdravotníctvo by sa malo v tomto roku dofinancovať 100 miliónmi eur cez vyššie zdravotné odvody za štátnych poistencov. Poslanci parlamentného zdravotníckeho výboru schválili v stredu (4.10.) pozmeňujúci návrh jeho predsedu Štefana Zelníka (SNS) k novele zákona o zdravotnom poistení, ktorá zvýši odvody štátu.

Drucker je spokojný. Zdravotníctvo dostane viac peňazí než tento rok

K takémuto kroku sa pristúpilo po dohode s ministerstvom financií, ozrejmil šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Dofinancovanie budú musieť ešte odobriť aj poslanci v pléne a prezident.

https://aktualne.atlas.sk/slovensko/zdravotnictvo/do-zdravotnictva-pride-100-milionov-eur-dofinancovanie-vitaju-nestatne-nemocnice-aj-sestry.html