Medaila Johanny Bórik Hrebendovej


Ocenenými sú sestry a pôrodné asistentky ktoré sa významne pričinili o rozvoj ošetrovateľstva, vzdelávania v ošetrovateľstve, pomohli pri záchrane života, sú aktívne v občianskych združeniach a nadáciách


Cena Johanny Bórik-Hrebendovej

Hrdinské činy sestier a pôrodných asistentiek neostávajú bez povšimnutia. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa rozhodla udeliť po prvýkrát nové ocenenie Cenu Johanny Bórik – Hrebendovej tým sestrám a pôrodným asistentkám, ktoré v boji s COVID-19 stratili to najcennejšie, život. Pandémia COVID-19 si vyžiadala tisíce stratených životov pacientov. To najcennejšie však stratili aj naše kolegyne a kolega. V snahe pomáhať druhým zaplatili tú najvyššiu daň. Na Slovensku vieme o 9 úmrtiach spomedzi sestier a pôrodných asistentiek, v skutočnosti je ich však určite viac. Na tieto obete nesmieme nikdy zabudnúť. V dnešný deň počas udeľovania ocenení Biele srdce si chceme aj týmto spôsobom pripomenúť a uctiť pamiatku našich kolegýň a kolegu, ktorí sa nebáli riskovať, tak ako väčšina sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. Pri tejto príležitosti Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek rozpustí verejnú zbierku, ktorá bola vyhlásená za účelom pomoci pozostalým rodinám. Predstavujeme Vám držiteľov Ocenenia Johanny Bórik – Hrebendovej.Udelené ocenenia v roku 2021

Držitelia Ceny Johanny Bórik-Hrebendovej in memoriam

Monika Hurná

Bola pôrodnou asistentkou. Jednou z prvých obetí na ochorenie COVID – 19. Pracovala v Nemocnici vo Svidníku. Od roku 2019 pracovala v ambulancii jednodňovej zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia vo Svidníku. Monika bola aktívna pri skríningu rakoviny krčka maternice, edukovala pacientky v oblasti prevencie a liečby gynekologických ochorení. Poznalo ju celé mesto, pretože dlhé roky robila v pôrodnici a mnohým tak bola druhou mamou. Jej smrť zasiahla všetkých, čo ju poznali. „Monika bola usmievavá, obľúbená medzi kolegyňami aj pacientmi," opisovali ju miestni. Bola matkou jedného dospelého syna. Zomrela vo veku 53 rokov.

Milada Koperová

Pochádzala zo Skalitého. Pracovala na Gynekologicko pôrodníckom oddelení v nemocnici v Čadci, neskôr v ambulancii praktického lekára. Bola aktívna aj v Žilinskej diecéznej charite. Vo farskej charite v Skalitom mala na starosť zbierku potravín a hygienických potrieb, organizáciu pôstnej polievky a podporu farského letného tábora. Zomrela vo veku 50 rokov.

Janka Backová

Pracovala na internom oddelení vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou vo Veľkom Krtíši. Do poslednej chvíle s úsmevom a plným nasadením pomáhala pacientom aj dôchodcom. Rodáčka z drobnej dedinky Horná Strehová, ktorá leží na polceste medzi Lučencom a Veľkým Krtíšom, si vraj pomoc ľuďom vybrala celkom prirodzene. „Bola neustále plná elánu a ľudia sa okolo nej zhlukovali,“ hovoria jej kolegovia z interného oddelenia Všeobecnej nemocnice s poliklinikou vo Veľkom Krtíši. Na oddelení pracovala od roku 2012. So staršími ľuďmi pomáhala aj v zariadení sociálnych služieb vo Veľkom Krtíši na oddelení dlhodobo chorých. V novembri 2020 začala pracovať na urgentnom príjme. V období pandémie sa aktívne podieľala na prípravách a reprofilizácii kovidových traktov. Zomrela vo veku 55 rokov.

Jozef Horňák

Pripomeňme si teda skutočného hrdinu. Je ním otec, vojak a zdravotník, Jozef Horňák. Nasadzoval svoje zdravie a život v boji proti nákaze, ktorej sám po dlhom boji podľahol. Zatiaľ čo falošní hrdinovia životy ohrozujú, on ich zachraňoval a zaplatil tú najvyššiu cenu. Pôsobil v 12. mechanizovanom prápore v Nitre. Po odchode do zálohy pracoval v nemocnici na hematologicko – transfúznom oddelení a pomáhal v boji s pandémiou, ako len vedel. Aj počas celoplošného testovania odoberal vzorky v Nitre. Bojoval s ochorením tri týždne. Zostali po ňom dve dievčatá, manželka Erika a dcéra Ninka. Ochoreniu COVID-19 podľahol vo veku 47. rokov.

Emília Martikáňová

Takmer 40 rokov pracovala na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v Považskej Bystrici, čo sa jej stalo nakoniec osudným, keď sa týmto zákerným vírusom nakazila práve v práci. Ľudia ju mali radi, pre jej ľudský prístup v práci, každý na ňu rád spomína ako na človeka, ktorý ich podporil v ťažkej chvíli a bol pri tom úžasnom momente zrodenia života. Bola to veľká bojovníčka aj za práva sestier. Dňa 24.07.2012 sa zúčastnila protestného zhromaždenia viac ako 300 sestier z celého Slovenska pred Národnou radou SR a nebála sa postaviť a rečniť pred kolegyňami, politikmi a novinármi. Ľudia ju mali radi, pre jej ľudský prístup v práci, každý na ňu rád spomína ako na človeka, ktorý ich podporil v ťažkej chvíli a bol pri tom úžasnom momente zrodenia života. Zomrela vo veku 61 rokov.

Daniela Hlozáková

Je ďalšou sestrou, ktorá sa počas pandémie nakazila koronavírusom v práci a chorobe podľahla. Pracovala v domove sociálnych služieb v bratislavskej mestskej časti Rača viac ako 15 rokov. Všetci naokolo ju mali radi pre jej úsmev a povahu. Ochoreniu podľahla vo veku 56. rokov.

Zuzana Ambrusová

Bola to láskavá a múdra sestra s veľkým srdcom. Pracovala na ortopedickej ambulancii u MUDr. (čítaj doktora) Hikkela v Šali. v roku 2016 získala ocenenie Biele srdce na regionálnej úrovni. Zomrela vo veku 61 rokov.

Anna Čenščáková

Pani Anna pracovala ako sestra v ambulancii praktického lekára a na ambulancii pohotovostnej služby v Starej Ľubovni. Koronavírusom sa nakazila v práci aj napriek tomu, že sa chránila všetkými dostupnými pomôckami. Tragédiou je, že vírus sa preniesol aj na jej manžela, ktorý ochoreniu taktiež podľahol. Zomrela iba dva týždne po svojom milovanom manželovi Františkovi. Smútok prežívajú jej deti, kolegovia ale i všetci pacienti, ktorí ju poznali. Bola totiž mimoriadne obetavá a láskavá. Nikto na ňu nikdy nepovedal krivého slova. Veď ako by aj mohol. Bola ku každému milá a nikdy nepovedala nie. Vľúdny a ľudský prístup ju radil medzi ľudí, ktorí svoju prácu robia srdcom. Zomrela o veku 58. rokov.

Margita Kostúriková

Vo veku 62 rokov nás opustila sestra s veľkým srdcom. Naša kolegyňa, veľká bojovníčka a obhajkyňa sestier pracujúcich v zariadeniach sociálnych služieb, dlhoročná členka Rady a Prezídia, viceprezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.