Sestru nezvesíte len tak zo stromu
Pridané dňa: 30.04.2018
Sestru nezvesíte len tak zo stromu
(30.04.2018; Týždeň; č. 18, .spoločnosť .onkologický ústav , s. 24,25,26; denisa Gdovinová)
Jozef Valocký odišiel, ale problém zostal. O tom sú presvedčené zdravotné sestry, predsedníčka odborov v Národnom onkologickom ústave Tereza Luptáková aj členka výboru Vladimíra Baranová.
.podpísali ste otvorený list, ktorý zamestnanci adresovali ministerke zdravotníctva?
Tereza Luptáková: Nie. Žiadali v ňom návrat riaditeľa Jozefa Dolinského, s čím nesúhlasí väčšina zamestnancov. A nemyslím si, že je normálne dávať podpisovať petíciu pacientom a ich príbuzným, navyše aj tým, ktorí sa v ústave počas jeho šéfovania neliečili. Keby sme my začali podpisovať petíciu, aby sa do Markízy vrátil Pavol Rusko, tamojší zamestnanci by asi neboli nadšení.
Vladimíra Baranová: A tí, ktorí petíciu podpísali, boli blízki spolupracovníci Dolinského ? kolegovia z oddelenia. Viem, že u nás na internom oddelení to nikto nepodpísal.
.ak by v petícii nebola časť o tom, že sa má vrátiť riaditeľ Dolinský, vnímali by ste otvorený list upozorňujúci na kritickú situáciu ako dobrý krok?
Luptáková: Nie. Problém nebol dôsledkom práce Jozefa Valockého. Ale to nechce nikto počuť. Valocký odišiel a ministerstvo si myslí, že je všetko v poriadku. Ale problém zostal a je v celoplošnom nedostatku sestier. Vláda rieši nedostatok klampiarov pre automobilky, ale nerieši to, že o dva roky nebude mať kto ošetrovať pacientov.
.podľa vás riaditeľ Valocký naozaj nemusel odísť?
Luptáková: Valocký nebol počiatok problému. Počúvam všelijaké reči o tom, ako drasticky začal na ústave šetriť, napríklad že nám zakazoval prebaľovať pacientov v noci. To je nonsens.
.podľa účtovných uzávierok bolo NOÚ za posledné roky v zisku. Od roku 2012 bol však tento zisk čoraz menší, až v roku 2016 prešiel do dlhu vo výške až 1,5 milióna eur. Valocký prišiel do ústavu v decembri 2016 a dostal ústav znova do plusových čísel. Nerobil to až príliš drastickým šetrením?
Luptáková: Tieto čísla odrážajú najmä to, že predošlé vedenie robilo nákupy nekontrolovane. Materiál sme vzali od hocijakej firmy, nikoho netrápilo, či je to drahé. Valocký nastupoval v takom stave, že chýbal ešte mesiac a NOÚ by nemalo na výplaty. Vyhlásilo sa, že sa začne rozumne hospodáriť. Oslovili sa firmy, robili sa elektronické výberové konania materiálu, zháňali lacnejšie náhrady ? jednoducho klasická trhová ekonomika. Prestali sa napríklad objednávať prášky na pranie na oddelenia, kde ani nebola práčka. Alebo sa na interné oddelenie prestalo každý mesiac kupovať dvanásť litrových saponátov, ktoré potrebujú sestry na zopár šálok od kávy.
.nikto však nerozumel, ako je možné, že prestížnemu ústavu začne šéfovať človek, ktorý predtým nitriansku nemocnicu dostal na kolená. Tam šetril tak drasticky, že sa vzbúrili zamestnanci. Čiže je jasné, že Valocký prišiel do NOÚ rázne sekať náklady. To neznie pre verejnosť upokojujúco.
Baranová: Treba si uvedomiť, že ústav nemal nikdy mínusové čísla. Bol vždy ziskový. My sme si to vtedy ako zdravotné sestry neuvedomovali. Boli sme spokojné, všetkého sme mali hojne.
Luptáková: V roku 2006 som nastúpila do NOÚ zo súkromnej nemocnice, kde sme mali prísne limity. Opakovane som sa pýtala, aké máme limity tu. Na rovinu mi odpovedali: NOÚ nemá limity. Peňazí bolo na ústave vždy dosť. Ja som preto pozitívne prijala, že Valocký začal rozumne hospodáriť. Ale s tým, že ak sa ušetrí, môže sa pridať na platoch.
.po nástupe Valockého sa však nespokojnosť zamestnancov vyhrotila. Bolo to naozaj rozumné hospodárenie?
Luptáková: Nespokojnosť v ústave narastala už za šéfovania Dolinského. A keď prišiel v decembri 2016 Valocký s tou svojou hroznou povesťou, hneď v januári odišla prvá várka ľudí. Došla im trpezlivosť. Povedali si, že to, čo sa dialo za Dolinského, sa určite nezlepší za šéfovania tohto človeka. Ešte nič nestihol spraviť a ľudia odchádzali. Ale ešte raz - odchádzali, lebo neboli spokojní už za Dolinského.
.keď teda Dolinský nešetril a dostal nemocnicu do mínusu, prečo boli zamestnanci nespokojní? Veď mali všetkého dosť, nie?
Luptáková: NOÚ bolo ako špecializované pracovisko vždy nastavené platovo vyššie. Ale od kolegýň z Kramárov či Antolskej sme počúvali, ako sa im postupne zvyšujú platy a dostávajú rôzne odmeny. Nám sa pritom platy dlho nezvyšovali. Pred dvoma rokmi som sa musela tvrdo dožadovať, aby ľudia dostali aspoň vianočné odmeny. Dostali ich až potom vo februári, aby mohlo vedenie rok 2015 uzavrieť v pluse. Je otázne, kam tie peniaze utekali, pretože na našich platoch vedenie šetrilo.
.ako ste sa stali šéfkou odborov práve v takejto nepokojnej atmosfére?
Luptáková: Od roku 2011 do 2013 som bola na materskej dovolenke. Pamätám si, že po nástupe do práce bývalý šéf odborov zvolal schôdzu, kde bývalo zvyčajne asi 35 ľudí. No nespokojnosť bola taká veľká, že prišlo asi tristo zamestnancov. Vtedy bývalý šéf už odstupoval a chystal voľby na nového predsedu. Ja som sa na post predsedu nehrnula, ale zobrala som to s tým, že skončím po štyroch rokoch, keď moje dieťa nastúpi do školy. V roku 2016 sa nám nepodarilo rokovaním dosiahnuť zvýšenie platu, ale vydobyli sme si dva dni dovolenky navyše či gastrolístky za nočné zmeny.
.zdravotné sestry z NOÚ nám tvrdili, že kedysi boli pri pätnástich pacientoch tri a starostlivosť dobre zvládali. Teraz sú len dve, sú vyčerpané, vyhorené a nestíhajú podávať kvalitnú starostlivosť. Je toto dobrý spôsob, ako ušetriť?
Luptáková: Nemôžem povedať, že podľa zákona je na jednej zmene málo sestier. Podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva o personálnych normatívoch je stanovené, koľko sestier musí byť pri koľkých pacientoch. Na chirurgickom oddelení má byť deväť pacientov na jednu sestru, v nočnej pätnásť. NOÚ sa snaží fungovať tak, že v dennej je na jednu sestru šesť, v nočnej deväť pacientov. Aj keď tvrdím, že ten, kto tieto normatívy tvoril, nikdy nerobil v nemocnici. Sú podhodnotené, sestier treba určite viac. To však nič nemení na tom, že vyhláška je platná a na všetkých oddeleniach - na paliatívnej starostlivosti či klinickej onkológii - normatívy dodržiavame. Čiže, ak sú na dennej službe iba dve sestry, zákon neporušujeme.
.čiže na pätnásť pacientov sú vlastne dve sestry až veľa?
Luptáková: Ďalšia sestra sa má do služby volať až vtedy, keď má sestra viac o troch pacientov. Čiže ak má podľa normatívu deväť pacientov, volá ďalšiu kolegyňu pri dvanástich. Navyše, podľa platnej vyhlášky staničná sestra sa tiež berie ako sestra v službe. Čiže vo finále sú podľa zákona v dennej službe tri sestry.
.sama však tvrdíte, že normatívy sú podhodnotené a sťažujú sa na to aj zdravotné sestry. Prečo by špičkový ústav nemohol mať aj dnes tri sestry v službe, keď to predtým dobre fungovalo?
Luptáková: Počet na službách klesol preto, že sestry poodchádzali. Keď v minulosti dvadsať sestier odišlo, zohnali ste ich ľahko. Teraz, keď odíde taký počet, padne ústav.
.zdravotné sestry však tvrdili, že málo zamestnancov bolo aj preto, lebo NOÚ dalo stopku prijímaniu nových ľudí kvôli šetreniu. Vyjadrila sa tak aj Iveta Lazorová, šéfka Slovenskej komory sestiera pôrodných asistentiek.
Luptáková: Nie je to pravda, v roku 2016 sme ešte mali plné stavy a na jednej službe bolo aj päť sestier. Orok nato poodchádzali, ale je ťažké zohnať nové, sestru nezvesíte len tak zo stromu. Aj napriek tomu, čo sa medializuje, som mala rozbehnuté rokovanie s Valockým. Mali sme dohodnúť vlastné normatívy na to, koľko sestier musí byť na zmene na jednotlivých oddeleniach NOÚ. Lebo aj jemu chvíľu trvalo, kým pochopil, že onkológia nie je obyčajná nemocnica. Teraz musím toto isté vysvetľovať novému riaditeľovi.
.chceli ste rokovaním dosiahnuť, aby boli znova tri sestry na dennej službe?
Luptáková: Áno, to je nevyhnutné. Veď aj ja som sestra na chirurgii a viem, aké ťažké je, keď sme iba dve. Stihneme spraviť svoju prácu, ale nemáme čas na pacienta. Potrebuje vypočuť, porozprávať mi všetky bolesti. Dnes, aj keď viem, že by som sa s ním mala porozprávať, vzadu v hlave mi beží, koľko roboty mi ešte stojí. Som odchovanec akútnej chirurgie, čo je veľmi ťažká práca. Ale tam príde pacient s odtrhnutou nohou, vy ho dáte do poriadku a on odíde domov. No na onkológiu prídu ľudia, ktorí vyzerajú, že sú v poriadku a upadajú vám pred očami. To je pre sestry oveľa väčší nápor na psychiku. Ak máte mať energiu na to, pomôcť pacientovi a príbuzným, ktorí sú v stave beznádeje, musíte mať čas.
.pomôže rokovanie s vedením o normatívoch, ak vravíte, že máte celkovo nedostatok sestier?
Luptáková: Mohla by som aspoň podľa papiera povedať, že aha, máme nedostatok sestier. Lebo podľa platnej vyhlášky ich teraz máme dosť. Ja stále hovorím ? Valocký odišiel, ale problém zostal.
.ďalšou veľkou výhradou hospodárenia vedenia NOÚ bolo skracovanie nadčasov. Zdravotné sestry nám tvrdili, že už nemohli zostávať v práci dlhšie, hoci ich tam bolo treba.
Baranová: Valocký sa po príchode na ústav pozrel na čísla nadčasov. Nerozumel, ako je možné, že máme plné stavy a zároveň vyše 70-tisíc hodín nadčasov. Odkiaľ sa teda vzali? Ja som bola z tých čísel šokovaná.
Luptáková: Valocký začal racionalizovať nadčasy, museli sa prísnejšie kontrolovať. Boli situácie, že jedna sestra mala 50 hodín nadčasov, druhá pracovala rovnako a nemala nič. Alebo oddelenie vykazovalo nadčasovú prácu, pričom nikto nečerpal dovolenku ani PN.
.ako vlastne vznikajú sestrám nadčasy?
Baranová: Pokiaľ je na oddelení plný stav, nadčasy vznikajú, ak si niektorá vezme dovolenku, PN-ku alebo ošetrovačku dieťaťa ? vtedy zaskakujeme za jej služby.
Luptáková: Navyše sme zaradené v rizikovej kategórii, kde by sme podľa Zákonníka práce ani nemali mať nadčasy. Cieľom odborov by nemalo byť to, aby si zamestnanec zarobil na nadčasoch, ale aby dostal za svoju prácu zaplatené podľa taríf. Sestry sa, prirodzene, nahnevali, že Valocký začal upratovať, prehnané nadčasy im priniesli aj päťsto eur naviac. Ale to nebolo dlhodobo udržateľné.
.čiže sestry si prideľovali nadčasy bez reálne vykonanej práce?
Luptáková: Nadčasy boli prideľované chaoticky a nespravodlivo. Tak ako aj osobné ohodnotenia. Ja nie som ich zástancom, lebo ak o ich výške rozhoduje staničná sestra, môže ich rozdeľovať nespravodlivo, podľa sympatií. SValockým sme dohodli, že osobné ohodnotenia išli hore, všetky sestry musia dostať minimálne sto eur. Astaničná sestra ich musí prideliť v rovnakej výške všetkým sestrám. V roku 2018 sme sa dohodli aj na zvýšení taríf o 30 eur nad zákonný nárok, príplatok za zmennosť o 25 eur či rizikový príplatok. Skrátili sme navyše pracovný čas na sedem a pol hodiny u jednozmenných zamestnancov, čo ja považujem za najväčší výdobytok kolektívnej zmluvy.
.dokážem však pochopiť aj sestry, ktoré pracujú na zmenách, kde je ich málo a zároveň im niekto zobral nadčasy, pomocou ktorých si prilepšili. Asi im len tak ľahko nevysvetlíte, že je spravodlivejšie, ak im odbory vyrokovali o 30 eur vyššiu tarifu.
Luptáková: Ale nemá byť cieľom zamestnávateľa ani odborov, aby si zamestnanec zarobil na nadčasoch. Často mám pocit, že ak niečo síce nie je podľa zákona, ale vyhovuje nám to, sme spokojné a ticho. Zdravotné sestry si zvykli na nadčasy a rozumiem, že sú nahnevané, že im ich niekto vzal.
.veľa sa hovorí aj o meškajúcich operáciách, čakacie lehoty sa predĺžili až na sedem týždňov. Je pravda to, o čom hovoria sestry z ústavu, že kolabuje srdce ústavu ? ARO?
Luptáková: ARO má problém. Podľa mňa zlyhal manažment oddelenia. A chyba Valockého bola v tom, že nespravil poriadok aj tam.
.prečo je toto oddelenie na tom tak zle?
Luptáková: Onkologické operácie, ktoré sa tam vykonávajú, sú náročné na samotný výkon aj následnú starostlivosť. Nie vždy je však možné odhadnúť ich trvanie. Občas sa stane, že pri operácii nájde lekár oveľa viac nálezov, ako predpokladal a nemôže operovať. Preto bol ešte v roku 2008 zavedený systém, že pred operáciou, ktorá má trvať 12 či 16 hodín, pripravíme aj ďalšieho pacienta. Bola to akási rezerva, pacient bol o tom upovedomený. Medzitým sa zvýšil počet operácií - za desať rokov o 16 percent, a tento systém to prestal zvládať. Pacienti teraz čakajú príliš dlho.
.je problém aj v nedostatku zamestnancov na oddelení?
Luptáková: Je tam 29 sestier, a to je dosť. Treba sa spýtať primára oddelenia, v čom je problém. Nebudem to ďalej komentovať.
.valocký podľa vás nebol problémom a jeho hospodárenie bolo rozumné. Prečo tomu neuverili aj ostatné sestry a atmosféra je taká napätá?
Luptáková: Medializovanie kauzy vytvára napätú atmosféru. Veď si len predstavte, ako hovoríte pacientovi, že zajtra bude operácia a všetko dopadne dobre ? a nad hlavou vám beží reportáž v televízii o tom, ako kolabuje ústav.
.prečo sestry neuverili, že racionalizácia je rozumná?
Luptáková: Ony to do hĺbky neriešili, každý sa pozerá len na výplatnú pásku. Nedokážeme im vysvetliť, že Zákonník práce nie je porušený. S Valockým sme dokázali konštruktívne rokovať a dohodnúť vyššie normatívy sestier na pacienta. No vedenie sa zmenilo. Znova ? Valocký odišiel, problém zostal.
Baranová: Ja robím na oddelení klinickej onkológie a ani mne sa to nepáči. Predtým som mala dvanásť služieb za mesiac, teraz som v robote skoro stále. Ale tak to je, sestry poodchádzali a ústav musí fungovať. A teraz sme v slepej uličke. Nové sestry len tak ľahko nezoženieme. Skôr od nás bude ešte viac sestier odchádzať, lebo nevládzu a sú frustrované.
.nesprávajú sa k vám kolegyne nepriateľsky? Nemajú pocit, že ,,držíte s vedením"?
Baranová: Áno, počula som už aj také reči. Alebo tú večnú otázku: Čo vlastne tie odbory robia?
Luptáková: Atmosféra na ústave je rozdelená. Ja sa im snažím vysvetliť, že ak mi dajú nejaký podnet, ja ho naozaj rada prešetrím. Zatiaľ som však dostala asi iba päť podnetov pod vlastným menom. Už som sa párkrát popálila a išla k vedeniu riešiť aj chodbové reči, ale potom sa pod to ľudia nechceli podpísať a nechali ma v tom.
.robíte niečo preto, aby ste zohnali nové sestry?
Luptáková: Odbory nie sú personálne oddelenie. Námestníčka bola teraz robiť nábor pri šesťdesiatich študentkách zdravotnej školy. Opýtala sa, koľko z nich chce ísť robiť do zdravotníctva. Prihlásili sa štyri. Jednu z nich nakoniec prehovorila, nech príde k nám. Ale je dôležité, aby sme mali o niečo vyšší plat. Ak budeme mať rovnaký plat ako v regionálnych nemocniciach, Bratislava padne. Ak má sestra rovnaký plat v Rimavskej Sobote, pôjde domov. Mali by sme konečne v spoločnosti riešiť, ako akútne chýbajú zdravotné sestry. Naozaj nikoho nezaujíma, že o päť rokov sa o pacientov nebude mať kto starať?
----
Viem, aké ťažké je, keď sme v službe iba dve. Stihneme spraviť prácu, ale na pacienta nie je čas
Nové sestry len tak ľahko nezoženieme. Skôr budú z NOÚ odchádzať, lebo nevládzu a sú frustrované.
Foto:
Dve zdravotné sestry vstúpili v roku 2016 do odborov Národného onkologického ústavu v nepokojnej atmosfére. Hlavným problémom je vraj najmä nedostatok zdravotných sestier.