Poslanec Valocký síce odchádza, ale onkologickému ústavu stále chýba vyše 20 sestier

Pridané dňa: 30.04.2018

Poslanec Valocký síce odchádza, ale onkologickému ústavu stále chýba vyše 20 sestier

(28.04.2018; www.dennikn.sk; Slovensko, 11:58, s. -; Veronika Folentová)

Od mája už nebude viesť Národný onkologický ústav poslanec Smeru. Kto ho nahradí ministerka zdravotníctva nehovorí.

Jozef Valocký (v strede) s Robertom Ficom a terajším podpredsedom vlády Richardom Rašim. Všetci zo Smeru. Foto - TASR

O tom, že z Národného onkologického ústavu v Bratislave odchádzajú lekári a najmä sestry, médiá informovali pred mesiacom. Za ten čas riaditeľ a poslanec Smeru Jozef Valocký povedal, že od mája z ústavu odíde, ale kritická situácia s nedostatkom sestier sa nezlepšuje.

V onkologickom ústave pracuje o 25 sestier menej ako pred rokom. Aj keď v máji majú nastúpiť štyri nové sestry, ďalším dvom vyprší výpovedná lehota a z ústavu odídu. Stále tak v špičkovom ústave bude o vyše 20 sestier menej ako vlani.

Práve nedostatok sestier spôsoboval, že sa najmä najťažšie zákroky odsúvali a pacienti tak čakali aj o tri týždne dlhšie ako v minulosti.

Chýba stále 20 sestier

Okrem troch sestier, ktoré majú nastúpiť v máji na oddelenie ARO, nastúpi jedna na Kliniku klinickej onkológie. Prídu vypomôcť aj sestry z iných nemocníc. Podľa ministerstva zdravotníctva by mali prísť na výpomoc sestry z Univerzitnej nemocnice v Bratislave aj z Fakultnej nemocnice v Žiline.

"V priebehu najbližšieho mesiaca bude možné v Národnom onkologickom ústave vykonať o desať až pätnásť náročných operácii viac ako v apríli," tvrdí ministerstvo zdravotníctva. Ide napríklad o vážne zákroky, ako sú rekonštrukcie pankreasu, čriev alebo pečene. Klasické operačné zákroky sa podľa ministerstva realizujú v štandardnom režime a teda pacienti na ne dlhšie nečakajú.

Čakacie doby na rozsiahle operačné výkony, ktoré si vyžadujú intenzívnu pooperačnú starostlivosť, sú dnes desať týždňov, tvrdí onkologický ústav.

V júni by podľa ministerstva mali pomôcť sestry z ďalších štátnych nemocníc. Od júla by už mal byť stav sestier stabilizovaný, predpokladá ministerstvo. Mali by ich vedieť prijať cez klasický nábor zamestnancov.

Priemerný plat sestier je v tomto špičkovom ústave takmer 1400 eur, ide o priemerný plat, kde sa rátali platy sestier v ambulanciách aj na oddeleniach. Novým sestrám podľa ústavu ponúkajú rovnaké platové podmienky, ako majú sestry, ktoré tam už pracujú.

Kto bude riaditeľ

Kto bude ústav riadiť od mája, keď Valocký odíde z postu riaditeľa, ministerka Andrea Kalavská zatiaľ nehovorí.

Chce sa stretnúť s prednostami kliník a dočasne poverí vedením ústavu človeka, ktorý bude pre nich prijateľný. Chce, aby išlo o človeka, ktorý v ústave pracuje. Ministerstvo už vypísalo aj výberové konanie na nového generálneho riaditeľa. Uchádzači môžu prihlášku posielať do 17. mája.

"Predpokladáme, že nový generálny riaditeľ, ktorý vzíde z výberového konania, bude známy už v priebehu júna," povedala hovorkyňa Zuzana Eliášová.

A aká je v ústave atmosféra potom, čo Valocký povedal, že od mája už nebude riaditeľom? "Je nereálne myslieť si, že atmosféra v Národnom onkologickom ústave je naviazaná na konkrétnu osobu," povedala hovorkyňa ústavu Martina Šoltésová. Vedenie ústavu podľa nej verí, že doplnenie a stabilizácia personálu pomôžu upokojiť pracovnú atmosféru medzi zamestnancami. "Predpokladáme však, že k doplneniu personálu nedôjde okamžite, ale v horizonte niekoľkých mesiacov," dodala.

Valocký mal problémy aj v Nitre

Poslanec Valocký mal rovnaké problémy ako v Národnom onkologickom ústave aj vo Fakultnej nemocnici v Nitre, kde mu odmietali slúžiť anesteziológovia, ktorých bolo málo. Posúvali sa preto operácie.

V nitrianskej nemocnici došlo tiež k bieleniu karty novorodenca.

Aj napriek tomu Valockého vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker povýšil a dosadil ho do vedenia špičkového ústavu v Bratislave.

To, čo sa môže udiať po príchode Valockého do onkologického ústavu, pritom pred časom predpovedal aj lekár a šéf lekárskych odborov Peter Visolajský, ktorý pracuje v nitrianskej nemocnici. Už vlani v novembri hovoril, že ak bude Valocký manažovať personál onkologického ústavu ako nitriansku nemocnicu, tak sa obáva, že táto najdôležitejšia inštitúcia v liečbe rakoviny na Slovensku môže stratiť veľa odborníkov.

Valocký je aj poslancom parlamentu za Smer od roku 2006. Keď pred dvomi rokmi oslavoval 60. narodeniny, na jeho oslavu prišli napríklad šéf policajného zboru Tibor Gašpar alebo šéf poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč, informovala o tom Pluska.

Aj napriek problémom, ktoré Valocký mal v nitrianskej nemocnici, ho Drucker dosadil do vedenia Národného onkologického ústavu. Zastával sa ho, ako minister zdravotníctva hovoril, že podobné problémy s nedostatkom lekárov ako v Nitre majú aj iné nemocnice. Neskôr ho obhajoval tým, že nitrianska nemocnica mala pod Valockého vedením dobré hospodárske výsledky.

Nová ministerka Kalavská nechcela povedať, či Druckerov výber Valockého na post šéfa onkologického ústavu bol chyba: "Neviem, či to bolo dobré riešenie, neprislúcha mi to hodnotiť."

https://dennikn.sk/1109142/poslanec-valocky-sice-odchadza-ale-onkologickemu-ustavu-stale-chyba-vyse-20-sestier/?ref=list


Ďalšie články v sekcii

Mzdy zdravotných sestier by sa mohli zvýšiť minimálne o 10 %

Mzdy zdravotných sestier by sa mohli zvýšiť minimálne o 10 %

Pridané dňa: 15.05.2018

Mzdy zdravotných sestier by sa podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej mohli zvýšiť minimálne o 10 %. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 však upozornila, že presné číslo...

Slovenka: BIELE SRDCE pre sestričky

Slovenka: BIELE SRDCE pre sestričky

Pridané dňa: 15.05.2018

Zdravotné sestry si určite zaslúžia našu úctu a vďaku. Pri príležitosti ich medzinárodného dňa dostane v tomto roku 28 sestier a pôrodných asistentiek ocenenie za starostlivosť a...

denník Pravda: Laurinc: Viaceré nemocnice popierajú nedostatok sestier

denník Pravda: Laurinc: Viaceré nemocnice popierajú nedostatok sestier

Pridané dňa: 02.05.2018

Riziká nedostatku zdravotných sestier pocíti v prvom rade pacient. Ukázalo sa to nedávno v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, kde sa predlžujú termíny na operácie. Podobné...

E. Červeňáková: Zdravotné sestry na Slovensku skutočne chýbajú

E. Červeňáková: Zdravotné sestry na Slovensku skutočne chýbajú

Pridané dňa: 30.04.2018

Červeňáková tvrdí, že nedostatok sestier je reálnym a vážnym problémom a v súčasnosti sa to potvrdzuje pri riešení situácie v Národnom onkologickom ústave (NOÚ).

Absencia zdravotných sestier je tvrdá realita, upozornilo OĽaNO

Absencia zdravotných sestier je tvrdá realita, upozornilo OĽaNO

Pridané dňa: 30.04.2018

BRATISLAVA. Zdravotné sestry na Slovensku skutočne chýbajú, tvrdí to poslankyňa NR SR Elena Červeňáková (OĽaNO). Upozornila, že vláda v programovom vyhlásení opakovane deklarovala, že...

Sestru nezvesíte len tak zo stromu

Sestru nezvesíte len tak zo stromu

Pridané dňa: 30.04.2018

Jozef Valocký odišiel, ale problém zostal. O tom sú presvedčené zdravotné sestry, predsedníčka odborov v Národnom onkologickom ústave Tereza Luptáková aj členka výboru Vladimíra...