dennikN: Kalavská chce zvýšiť platy sestrám o desať percent, malo by to byť v sociálnom balíčku

Pridané dňa: 19.04.2018

Kalavská chce zvýšiť platy sestrám o desať percent, malo by to byť v sociálnom balíčku

(18.04.2018; www.dennikn.sk; Slovensko, Ekonomika, 10:42, s. -; Veronika Folentová)

Ministerka zdravotníctva potvrdila, že rokuje o zvyšovaní platov zdravotníkov. Lekárov by sa to týkať nemalo.

Sestry a aj iní zdravotnícki pracovníci by mohli od budúceho roka dostávať vyššie mzdy. Rokuje o tom ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru) s ministerstvom financií.

Desaťpercentné zvýšenie platov pre sestry sa snaží dostať do sociálneho balíčka, ktorý ohlásil Robert Fico (Smer) tesne po svojom odstúpení z postu premiéra. Vyššie platy pre zdravotníkov by mali byť jednou z položiek balíčka za 500- až 600 miliónov eur.

"Áno, dosť intenzívne o tom rokujeme," povedala Denníku N ministerka Kalavská na otázku, či plánujú zvýšiť o desať percent platy sestier.

S ministerstvom financií rokuje o tom, o koľko by sa mali zvýšiť platy a ktorým skupinám zdravotníkov. Lekárom by podľa Kalavskej platy stúpnuť nemali.

Zvyšovanie by sa malo dotknúť sestier, pôrodných asistentov či sanitárov, teda zdravotníkom bez lekárskeho vzdelania, ktorí dnes zarábajú veľmi málo. Prejavuje sa to najmä na vysokej fluktuácii týchto pracovníkov v nemocniciach.

Zvyšovanie platov by sa podľa Kalavskej nemalo týkať len nemocníc, ktoré patria pod ministerstvo zdravotníctva, ale aj tých, ktoré spravujú župy alebo súkromné firmy. "Potrebu zvýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek a ostatných zdravotníkov, som vnímala dlhodobo. Intenzívne rokujeme s Inštitútom zdravotnej politiky aj s ministerstvom financií, aby sme im mohli zvýšiť platy a motivovať ich, aby ostali v zdravotníctve," povedala Kalavská.

Od 53 do 300 miliónov

Ministerstvo financií na konkrétne otázky neodpovedá. "Platové pomery v sektoroch verejnej správy sú predmetom analýz," odpovedal tlačový odbor ministerstva.

Ministerka Kalavská povedala, že zatiaľ nie je jasné, aký balík peňazí by na zvýšenie platov mohol ísť, ešte sa o tom rokuje. Podľa informácií Denníka N ide o sumu od 53 miliónov do 299 miliónov eur za rok.

Najvyššia suma - teda takmer 300 miliónov by bola potrebná, ak by sa zvýšili platy všetkým zdravotníckym nelekárskym pracovníkom vo všetkých nemocniciach. Zvyšovanie platov sa nebude týkať sestier, ktoré pracujú v ambulanciách, len v nemocniciach.

Aká je podľa ministerky Kalavskej pravdepodobnosť, že sestry dostanú od budúceho roka o desať percent vyššie mzdy? "Záleží od toho, ktorých zamestnancov sa to bude týkať, ale odhadujem to na veľmi vysoké percento, že sa nejaké zvýšenie podarí," povedala.

Chce, aby to sestry a zdravotnícki pracovníci vnímali tak, že sa o nich rokuje. "Nie sú nám ľahostajní a chceme im zvyšovať plat do takej miery, ako to bude možné, podľa toho, aká je realita," povedala Kalavská.

V rozhovore pre Denník N ešte koncom marca nehovorila o tom, že plánuje zvyšovať platy sestrám. Na otázku, čo sestrám ponúkne povedala: "Myslím, že už teraz som im ponúkla dosť."

Išlo o to, že získali od apríla ďalšie kompetencie. "Zvýšili sme mzdu sestre s pokročilou praxou. Zvýšili sme kompetencie asistentom, aby sestra, ktorá je zodpovedná za ošetrovateľstvo, sa tomu mohla plne venovať," povedala vtedy Kalavská.

Sestry: Je to málo

Slovenská komora sestier víta, že by sa mali zvyšovať platy. "Každé zvýšenie mzdy je dobrým krokom," povedal Milan Laurinec z komory.

Desať percent je však podľa komory málo. Podľa Laurinca to nezabezpečí to, aby základná zložka mzdy sestry alebo pôrodnej asistentky bola na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve. To je podľa neho v kontraste s platom lekára, ktorý je dnes na úrovni 1,25- až 2,3- násobku priemernej mzdy, pripomína.

"Myslíme si, že takzvaný sociálny balíček pre ostatných zdravotníckych pracovníkov tu mal byť skôr," povedal Laurinec.

Základný plat sestry je dnes podľa neho od 739 do 876 eur. Ak stúpnu platy o 10 percent, nebude viac sestier v zdravotníctve.

Komora sestier sa bojí, že aj keď sa oficiálne zvýši základná mzda, reálne platy stúpnuť nemusia, lebo im napríklad vezmú pohyblivú či nenárokovateľnú zložku.

Platy majú rásť aj učiteľom

V sociálnom balíčku má byť podľa informácií Denníka N aj zvyšovanie platov učiteľov, to má byť požiadavka SNS. Malo by ísť o valorizáciu platov už od septembra tohto roka, nie od januára 2019, ako sa plánovalo. Platy pedagógov sa doteraz vždy zvyšovali o šesť percent.

Zvýšiť by sa mali aj príspevky pre rodinných príslušníkov, ktorí sa starajú o svojich blízkych, na úroveň minimálnej mzdy. Vzrásť by mali aj príspevky pre ľudí odkázaných na pomoc v domovoch sociálnych služieb.

V balíčku by malo byť zavedenie 13. dôchodku vo výške polovice priemerného dôchodku, ktorý by mali jednorazovo vyplácať v roku 2018 a 2019. Išlo by o zhruba 220 eur na dôchodcu. Len toto opatrenie by malo stáť viac než 220 miliónov eur.

Dôchodcovia by už nemali platiť žiadne doplatky za lieky a mohla by sa zaviesť aj karta pre dôchodcov, ktorá by prinášala zľavy na určité služby či potraviny.

Smer zvažuje aj zrušenie DPH na plienky, detskú výživu či ďalšie tovary pre malé deti. Koalícia uvažuje aj o zavedení takzvaných rodinných kariet garantujúcich zľavy na tuzemské dovolenky.

V hre je aj rozšírenie systému vlakov zadarmo pre dôchodcov a študentov o autobusy, ktoré by pre nich k železničným staniciam jazdili zadarmo či bezplatné cestovanie pre postgraduálnych študentov, ktorí v súčasnosti za lístky musia platiť.

https://dennikn.sk/1098641/kalavska-chce-zvysit-platy-sestram-o-desat-percent-malo-by-to-byt-v-socialnom-balicku/?ref=list


Ďalšie články v sekcii

Mzdy zdravotných sestier by sa mohli zvýšiť minimálne o 10 %

Mzdy zdravotných sestier by sa mohli zvýšiť minimálne o 10 %

Pridané dňa: 15.05.2018

Mzdy zdravotných sestier by sa podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej mohli zvýšiť minimálne o 10 %. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 však upozornila, že presné číslo...

Slovenka: BIELE SRDCE pre sestričky

Slovenka: BIELE SRDCE pre sestričky

Pridané dňa: 15.05.2018

Zdravotné sestry si určite zaslúžia našu úctu a vďaku. Pri príležitosti ich medzinárodného dňa dostane v tomto roku 28 sestier a pôrodných asistentiek ocenenie za starostlivosť a...

denník Pravda: Laurinc: Viaceré nemocnice popierajú nedostatok sestier

denník Pravda: Laurinc: Viaceré nemocnice popierajú nedostatok sestier

Pridané dňa: 02.05.2018

Riziká nedostatku zdravotných sestier pocíti v prvom rade pacient. Ukázalo sa to nedávno v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, kde sa predlžujú termíny na operácie. Podobné...

Poslanec Valocký síce odchádza, ale onkologickému ústavu stále chýba vyše 20 sestier

Poslanec Valocký síce odchádza, ale onkologickému ústavu stále chýba vyše 20 sestier

Pridané dňa: 30.04.2018

O tom, že z Národného onkologického ústavu v Bratislave odchádzajú lekári a najmä sestry, médiá informovali pred mesiacom. Za ten čas riaditeľ a poslanec Smeru Jozef Valocký povedal, že...

E. Červeňáková: Zdravotné sestry na Slovensku skutočne chýbajú

E. Červeňáková: Zdravotné sestry na Slovensku skutočne chýbajú

Pridané dňa: 30.04.2018

Červeňáková tvrdí, že nedostatok sestier je reálnym a vážnym problémom a v súčasnosti sa to potvrdzuje pri riešení situácie v Národnom onkologickom ústave (NOÚ).

Absencia zdravotných sestier je tvrdá realita, upozornilo OĽaNO

Absencia zdravotných sestier je tvrdá realita, upozornilo OĽaNO

Pridané dňa: 30.04.2018

BRATISLAVA. Zdravotné sestry na Slovensku skutočne chýbajú, tvrdí to poslankyňa NR SR Elena Červeňáková (OĽaNO). Upozornila, že vláda v programovom vyhlásení opakovane deklarovala, že...